Çamlıca Cami
Çamlıca Cami

İstanbul’un Simgesi Çamlıca Cami Yapılışı ve Hikayesi

İstanbul’un yeni simgesi olarak tanıtılan Büyük Çamlıca Cami, ne zaman, hangi tarihte yapıldı? Çamlıca Cami’nin yapılışında destek veren kişiler kimler? Cami kim tarafından yapıldı, inşaatı ne kadar sürdü? Kısaca Çamlıca Cami’nin tarihçesini gelin beraber inceleyelim.

Projenin Başlangıcı

İstanbul’un yeni simgesi olan ve yapılışı sırasında birçok eleştiriye maruz kalan Çamlıca Cami ilk olarak 29 Mayıs 2012 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi. Başbakan Erdoğan’ın, “Çamlıca’daki televizyon kulesinin yanına 15 bin metre kare üzerinde cami yapacağız” cümlesi bir kesim taraftan destek bulurken, diğer taraftan tartışma ortamının oluşmasına sebep oldu.

Basın kaynaklarının bu proje üzerine haberler yapması ve kamuoyuna duyurması ile çalışmalarda başlamıştı. Çamlıca tepesinde radyo ve televizyon kulelerinin olduğu bölge yeşil alan olarak görülmekte ve yapılaşmaya izin verilmemekteydi. 4 Haziran 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı aradan çıkararak bölgede projenin yapılacağı alanı yapılaşmaya açtı.

23 Temmuz 2012 tarihinde bölgeye yapılacak olan cami için bir yarışma açıldı. Yarışmaya toplamda 62 proje katıldı. Yarışmanın sonucunda ise 2 ikincilik, 2 üçüncülük ve 5 mansiyon proje belirlendi. Bu projeler içerisinde ise Hayriye Gül Totu ve Bahar Mızrak’ın projesinin yapılmasına karar verildi. Yapılacak olan bu projenin Sultanahmet Cami’ye benzemesi, birçok kurum ve mimar tarafından eleştiriye maruz kaldı.

İnşaat Süreci

23 Mart 2013 tarihinde Çamlıca Cami’nin inşaat süreci başladı. Başlangıcı sonrasında projenin 1 Temmuz 2016 tarihinde açılması beklensede bu süre içerisinde cami inşaatı bitirilemedi. Kaba inşaatında belli bir noktaya gelinmesi ile birlikte tam olarak açılmasada ilk ibadet söylenilen tarihte Kadir Gecesi’nde teravih namazı ile birlikte yapılmış oldu.

İnşaat süresi, inşaat firmalarının iflas istemesi yada konkordato ilan etmesi gibi sebeplerle 6 yıl sürdü. Bu süre içerisinde cami ile ilgili basında birçok haber çıktı ve caminin sürekli açıldı açılacak haberleri kamuoyu ile paylaşıldı.  3 Mayıs 2019 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleşti. Çamlıca Cami’nin mimari ise  Hacı Mehmet Güner’dir.

Çamlıca Cami’nin Özellikleri

Türkiye’nin en büyük camisi:

  • Kapasite: 63 bin kişi
  • Toplam 6 minare
  • Yükseklik: 107,1 metre (Malazgirt’in yılından esinlenilmiştir)
  • Kubbe iç yükseklik: 72 metre (72 millet sembolü)
  • Kubbe çapı: 34 metre (İstanbul’un simgesi olarak esinlenilmiştir)
  • Otopark: 3500 araç kapasitesi
Çamlıca Cami Konferans Salonu

Çamlıca Cami Konferans Salonu

1000 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin metre karelik kütüphane Çamlıca Cami’nin içinde yer almaktadır.

Camide Dünya’nın en büyük alemi bulunmaktadır.

Afet durumlarında 100 bin kişilik sığınma alanı olarak hizmet verebilmektedir.

Çamlıca Cami Kütüphane

Çamlıca Cami Kütüphane

 

 

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Tarih