İlk Formula 1 Yarışı
İlk Formula 1 Yarışı

Formula 1 Tarihi ve İlk Yarış

Günümüzde Dünya’nın en büyük yarış organizasyonu olan Formula 1’in tarihi 20. Yüzyılın başlarına dayanıyor. Günümüzde birçok ülkede düzenlenen Formula 1 yarışları, dünyanın her bölgesinde milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Bu yazımızda bu devasa organizasyonun başlangıcına göz atacağız.

Kökeni Avrupa’ya dayanan Formula 1 tarihi, aslında 1920’li yıllarda büyük ödül anlamına gelen Grand Prix Şampiyonları adıyla yapılmaktaydı. Tek oturaklı yarış arabalarının, yarışlara özel inşa edilen pistlerde veya trafiğe kapatılan yollarda yarıştığı organizasyon 1939 yılına kadar devam etti.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte yarışlar iptal edildi. Çünkü yarışların yapıldığı bölge olan Avrupa, savaş sırasında en büyük darbeyi almıştı. Savaş sonrası “Formula” yani yarışa katılacakların uyması gereken kurallar anlamına gelen anlaşma ortaya atıldı ve 1946 yılında kabul edildi. Kabul sonrasında sezon başladı ve ilk F1 yarışı olan Torino Grand Prix’si yarışıldı. Sonrasında da ardından sezon tamamlandı. Fakat savaşın devam etmesi dolayısıyla bu bir şampiyona yarışı olarak geçerli olmadı. 1947 yılında Dünya Sürücüler Şampiyonası oluşturuldu ve 1950 yılında ilk şampiyona yarışı düzenlendi

İlk Şampiyona Yarışı

II. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle beraber 1950 yılında Birleşik Krallık’ta bulunan Silverstone Pisti’nde ilk Şampiyona yarışı düzenlendi. Birleşik Krallık Kral ve Kraliçesi’nin katıldığı yarışta dünyanın pek çok bölgesinden soylular ve aristokratlar da hazır bulunuyordu. Bu yıl ilk defa düzenlenen şampiyonayı en yakın rakibi ve 1951 yılından 1957 yılına kadar şampiyonluğu kimseye kaptırmayan Juan Manuel Fangio’yu ufak bir fark ile geçen İtalyan Giuseppe Farina, Alfa Romeo’su ile kazandı.

İlk Formula 1 Yarışı

Alfa Romeo

Günümüzde Formula 1

1950’den günümüze kadar uzun bir geçmişi olan F1, günümüzde milyonlarca fanı tarafından takip edilmekte. Kökleri Avrupa’ya dayanan organizasyon, 90’lı yıllarladan sonra Türkiye dahil bir çok ülkede yarışlar düzenleyerek izleyici kitlesini hayli geliştirmiş durumda. Avusturya’dan Amerika’ya kadar her yıl birçok ülkede düzenlenen yarışlara 10 takımın 2’şer araçla katılmaktadır.

Formula 1

1958 yılından günümüze kadar sürücüler şampiyonluğunun yanı sıra markalar şampiyonluğu yarışınıda barındıran organizasyon, Ferrari, Mercedes, Renault, Alfa Romeo gibi üretici firmaların yanında Redbull, Williams, Force İndia gibi bağımsız markalarıda geçmişten günümüze barındırmaktadır.

Yarışlarda birinci gelebilmek için bütün firmalar Ar-Ge faaliyetlerine çok fazla önem vermektedir. Bu geliştirmeler sonucunda birçok yeni teknolojiler ve farklı sürüş sistemleri geliştirilmektedir. Geliştirilen bu teknolojiler ise otomobil sektörünün geleceğini oluşturmaktadır.

3 Comments

  1. […] sebebi ile takvimi değişen Formula 1 takviminin İstanbul’da gerçekleşen yarış muazzam sahnelere sebep oldu. Yenilenen […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Spor