Anneler Günü

İlk anneler günü ne zaman kutlandı?

Dünya çapında hemen hemen her kültürde kutlanan anneler günü, yılın bir günü annelerimizi onurlandırdığımız gün olarak kutlanmaktadır. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü, anneler günü olarak kutlanmaktadır. Peki bu gelenek hangi tarihte başladı ve neden kutlanmaya başlandı?

Julia Ward Howe

Savaşta Anneler Kaybeder

Anneler günü, günümüzde tüketmek üzerine kurulu olsa da ilk ortaya çıkış nedeni savaşa ve ölüme karşı çıkmaktır. Kölelik ve savaş karşıtı bir aktivist olan Julia Ward Howe bir bildiri yayınladı. Fransa Prusya Savaşı’nın başladığı sene yayınlanan bildiri, özünde pasifist bir mesaj içeriyor. 1870 yılında yayınlanan bildiride dünya kadınlarının birleşerek savaşa karşı barışı savunması gerektiği yazıyor. Bildirinin yayınlanmasından 2 sene sonra 1872 yılında her Haziran’ın ikinci günü Barış İçin Anneler Günü kutlanmasını istemiş fakat bu girişiminde başarısız olmuştur.

Anneler Gününün Annesi Anna Jarvis

Anna Jarvis İlk Kutlama

Amerikan İç Savaşı sırasında iki tarafında askerlerine yardım eden Ann Reeves Jarvis, 1905 yılında hayata gözlerini yumdu. Kızı Anna Jarvis, kendisi için bir anma düzenledi ve o günden itibaren “Dünya üzerinde sizin için herkesten fazla şey yapmış kişiler.” olarak bahsettiği anneler için bir anma günü çalışmalarına başladı. İlk kutlama bugünden üç yıl sonra 1908’de Anna Jarvis’in, ölen annesi için gerçekleştirdiği anma günü düzenlendi. Aynı yıl Anna Jarvis Amerikan kongresine bir öneride bulunmuş ve her yıl anneler gününün resmi olarak kutlanmasını talep etti. Fakat bu önerisi dalga geçilerek reddedildi. Ancak 1910 yılında Batı Virginia eyaletinin bu günü tatil yapmasıyla bir trend başlamış ve Başkan Woodrow Wilson, 1914 yılında mayıs ayının ikinci pazar gününü resmi olarak tatil ilan etmiştir.

Woodrow Wilson Ailesiyle

Anneler Gününün Dönüştüğü Şey

Anneler gününün kutlanmasını başlatan Jarvis, aradan kısa bir zaman geçtikten sonra bu işten pişmanlık duymaya başladığını ifade etmiştir. Ancak bu pişmanlığı günün kutlanmasına değil, bu günün tüketim ile bağdaştırılmasınaydı. Mevzu pahalı hediyeler almak değil düzgün bir biçimde duyguları ifade etmekti. İsim hakkını elinde bulunduran Jarvis, bu isimle ürün satmaya çalışan firmaları dava ile tehdit etmiş hatta kendi yarattığı anneler gününü boykot bile etmiştir.

 

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Tarih