Van Depremi Görseli
Van Depremi'nin Gerçekleştiği Tarih

Bir Ekim Sabahı Van’da Gerçekleşen Korkunç Deprem

Yakın tarihimizde gerçekleşen en korkunç olaylardan biri olan Van depremi hala akıllarımızda. Bir çok insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı deprem şehirde büyük bir yıkıma sebep oldu. Depremin büyüklüğünden dolayı yaraları sarmak için bütün ülke seferber oldu. Bu korkunç günde yaşananları ve sonrasında nelerin gerçekleştiğini hatırlayalım.

Van’da Bulunan Akdamar Adası

Van’a Bir Bakış

Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Van, aynı zamanda en büyük şehirlerden de birisi. Sınır hattında olması, ticari anlamda bu şehri bütün komşu ülkeler için önemli bir konuma koyuyor. Van, aynı zamanda tarihi ve doğal harikalarıyla da bambaşka güzellikler de sunuyor.

23 Ekim 2011 13:41

23 Ekim günü doğunun incisi bu şehirde korkunç bir deprem meydana geldi. Aynı anda bütün ülkede de şok dalgası yaşandı. Depremin büyüklüğü ilk açıklamalara göre 6,7 olarak belirlendi. Merkez üssü Van’a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Tabanlı Köyü olarak belirlendi. Daha sonra Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre depremin büyüklüğü 7,2 olarak açıklandı. 25 saniye süren depremin, merkez üssünde 9 şiddetinde olduğu açıklandı. Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da gerçekleşen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçen deprem çevre ülkelerden bile hissedildi.

Van Depreminde Yıkılan Bir Bina

Kayıplar

Çevre illerde bile ölümlere ve yıkıma sebep olan deprem büyük, üzücü kayıpları da berberinde getirdi. 601 kişinin hayatını kaybettiği, 4152 kişinin yaralandığı haberi bütün Türkiye’nin yüreğine kor gibi düştü. Arama kurtarma çalışmaları sonucu 252 kişinin enkaz altından sağ kurtarılması buruk bir teselli oldu. Deprem sonrası yapılan çalışmalar sonucunda Van’da 31.870 konutun hasarlı olduğu ortaya çıktı.

Deprem Sonrası Kurtarma Çalışmaları

Deprem Sonrası Yaşananlar

Van Depremi, duyulmasından itibaren bütün devlet kaynakları ve vatandaşlar yardım için hummalı bir çalışma başlattı. Türk Kızılayı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve AFAD gibi kurumlar bölgeye derhal yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekipleri sevk etti. Van valiliğine acil ödenek çıkartılırken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından başlatılan kampanya ile bütün Türkiye’den yardım toplandı. Kış mevsiminin sert geçtiği bölgeye, kışlık kıyafetler ve battaniyeler toplandı. Unutulmazlar anlardan biri ise taraftar gruplarının maç esnasında sahaya yardım amaçlı attıkları atkılar ve formalardı.

Depreme Yardım Toplayan Çarşı Grubu

Bölgede Değişenler

Deprem sonrasında yapılan çalışmalar ile on binlerce binanın depreme dayanıksız olduğu belirlendi. Hasar alan ve oturulamaz olan binlerce bina yıkıldı. Onların yerine TOKİ tarafından depreme dayanıklı toplu konutlar inşa edildi. Depremden 7 ay sonra “Afet Yasası” değiştirildi. Risk altında bulunan bölgelerin dönüştürülmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı.

Gelecekte bu tarz faciaların yaşanmamasını umut ediyoruz. Ancak unutmamalıyız ki bir deprem ülkesinde yaşıyoruz. Her zaman tedbirli olmak çok önemli. Deprem sonrasını düşünerek hareket etmek ve hayat çantaları hazırlamak yapılabilecek en önemli hareketlerden bir tanesi.

 

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Tarih