Tarih

ABD’nin Kabusa Uyandığı Sabah: 11 Eylül Saldırıları

11 Eylül Saldırıları

ABD’nin Kabusa Uyandığı Sabah: 11 Eylül Saldırıları

11 Eylül 2001 günü Amerika kabus gibi bir sabaha uyandı. Ülkenin çeşitli yerlerinden kaçırılan uçaklarla ve gerçekleşen saldırılar ile ilgili haberler geliyordu. Canlı yayında gerçekleşen ve büyük bir patlamaya sebep olan ikinci uçağın çarpma görüntüsü ise hala bütün dünyanın hafızalarına kazınmış halde. 11 Eylül saldırıları, ABD’nin o güne kadar kendi topraklarında gerçekleşen en büyük eylemdi. Bundan tam 19 yıl önce dünya ve orta doğuyu geri dönülemez halde şekillendiren, 2 savaşın başlamasına sebep olan bu saldırıları tekrar hatırlayalım.

İkinci Uçağın Doğu Kulesine Çarpa Anı

19 Terörist ve 4 Uçak

11 Eylül günü El Kaide terör örgütüne bağlı 19 terörist tarafından ABD’de iç hat uçuşları gerçekleştiren 4 yolcu uçağı kaçırıldı. Bu uçaklardan 3 tanesi saldırıları gerçekleştirirken, 1 tanesi yolcuların mücadelesi sayesinde saldırıyı gerçekleştiremeden boş bir araziye düştü. American Airlines’a ait 11 sefer sayılı uçak ve United Airlines’a ait 175 sefer sayılı uçak New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ne saldırdı. Yine American Airlines’a ait 77 sayılı uçak Virginia Eyaletinde bulunan Pentagon binasına saldırı düzenledi. United Airlines’a ait 93 sefer sayılı uçak ise Beyaz Saray’ı hedefliyordu fakat içeride bulunan yolcuların müdahelesi sayesinde eylemini gerçekleştiremeden boş bir araziye düştü. Çarpışma sonucunda uçaktan hayatta kurtulan kimse olmadı.

Usame Bin Ladin

Kukla Ustası

Saldırı sonrası FBI’ın yaptığı araştırmalar sonucunda saldırının arkasında El Kaide örgütünün olduğu belirlendi. El Kaide lideri Usame Bin Ladin saldırı sonrasında yaptığı ilk açıklamalarda saldırıdan memnun olduğunu belirtse de saldırıyı üstlenmedi. 2004 yılına geldiğimizde ise yayımladığı video ile 11 Eylül saldırılarının bütün sorumluluğunu üstlendi. Dünya genelinde terör saldırıları gerçekleştiren El Kaide’nin merkezi olan Afganistan‘da yaşayan Bin Ladin, Orta Doğu ve Afrika’da bir çok terörist organizasyona da fon sağlıyordu. Usame bin Ladin 2011 yılında Amerikan Özel Kuvvetleri’nin Pakistan’da düzenlediği gizli bir operasyonla öldürüldü.

Ya Bizimlesiniz Ya Teröristlerle

Saldırılardan 9 gün sonra 20 Eylül 2001 günü yaptığı açıklamayla, zamanın  başkanı George Bush bütün dünyayı bir seçim yapmaya zorladı. Meşhur “Her bölge ve her ülkenin şu an alması gereken bir karar var. Ya bizimlesiniz ya da teröristlerle.” açıklamasıyla NATO’nun 5. maddesini de öne sürerek açıkça teröre karşı savaşı başlatmıştı. Bu savaş sadece organizasyonlarla değil bu organizasyonları fonlayan ülkelere karşı da başlatılmıştı. Bu sebeple 7 Ekim 2001 yılında Afganistan’ı işgal eden ABD, 20 Mart 2003 yılında da Irak‘ı işgal ederek bu savaşı sürdürdü. Bu savaşlar bölgeye özgürlük ve demokrasi getirmek adına ve insanları baskıcı rejimlerden kurtarmak adına yürütülecekti fakat bu savaşların ikisi de sonlanmadı. Bu iki ülkenin işgali ve sonucunda ortaya çıkan güç vakumu bölgede El Kaide benzeri ya da uzantıları terör örgütlerinin oluşmasına da ön ayak olmuş oldu.

George W. Bush Meşhur Açıklaması

Kayıplar ve Değişenler

2996 kişinin ölümü ve 6000‘den fazla insanın yaralanmasına sebep olan saldırılar 10 milyar dolar maddi hasara sebep oldu. Yaşananlar sonucunda dünyada pek çok şey değişti. Sivil havacılıkla alakalı bütün hava limanlarının alması gereken önlemler ve düzenlemeler kökten değişti. Terörle mücadele kapsamında ilan edilen bir çok yasa çerçevesinde izleme ve gözaltına alma kurallarında büyük değişiklikler yapıldı. Orta Doğu’da ortaya çıkan güç vakumu ve kısa sürede yaşanan hızlı değişimler demografinin değişmesine sebep oldu. Teröre karşı başlatılan savaş, amacına belli bir noktada ulaşsa dahi maalesef hala süren savaşlara ve yeni terör örgütlerinin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Peki Asıl Kukla Ustası Kim?

Üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen hala tartışmalara sebep olan olayların hakkında bir çok teori ve komplo teorisi de mevcut. Olayı inceleyen şüpheciler yayımlanan raporun inandırıcı olmadığını, uçak çarpması sonucu binaların yıkılmayacağı gibi iddiaları hala ortaya atmaya devam ediyorlar. Ayrıca farklı teorilerde ise saldırıların içeriden planlandığı öne sürülüyor. Bütün amacın  Afganistan’a ve Irak’a savaş açmak için planlandığını ya da petrol için planlandığı da çok bilindik bir komplo teorisi.

 

 

3 Comments

  1. […] ücret sınırsız kiralama modelini getirdi. Fakat 2001 yılında gerçekleşen dot.com krizi ve 11 Eylül saldırıları şirketi ekonomik anlamda zora soktu. Bunların yanında bir de kargo maliyeti ve operasyon gideri […]

  2. […] seneye nazaran 2001 yılında sadece 3 internet şirketi Super Bowl’ reklam vermişti. Ancak 11 Eylül saldırılarıyla beraber daralan ekonomide fazlasıyla internet şirketi batma yoluna girdi. Bunların üzerine bir […]

  3. […] 20’li yılların sembolü olarak günümüze kadar gelmiştir. 1970 yılında inşa edilen ve 11 Eylül olaylarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi‘nin inşasına kadar da dünyanın en yüksek binası olmuştur. 1929 Büyük Buhran […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Tarih