Sanat

Hollywood: Sinema Endüstrisinin Doğuşu ve Kuruluşu

Hollywood Kuruluşu ve Tarihi

Hollywood: Sinema Endüstrisinin Doğuşu ve Kuruluşu

Louis Lumiere’in kamerayı icadından sonra bu icadın dünyayı değiştirmesini sağlayan kimine göre melekler kimine göre şeytanların şehri olan Los Angeles nasıl bu günlere geldi? Bundan 100 sene önce temelleri atılmış olan ve günümüz insanın en temel eğlencelerinden biri haline gelmiş sinemanın ve show dünyasının en önemli şehrinin yani Hollywood bölgesinin kuruluşu ve günümüzde ne halde olduğuna gelin hep beraber bakalım!

20. Asır Beraberinde Gelen İnanılmaz Büyüme

Lumiere kardeşlerin icadından sonra ufak ufak büyüyen film endüstrisi, 1895 yılında ortaya çıkmıştır. İlk çekilen filmlerden birini izlemek için buraya tıklayınız. Yeni yüzyıl ile beraber en hızlı büyüyen ve gelişen endüstrilerden biri haline gelmiştir. Eğlence sektöründe yeni bir çağın perdelerinin aralandığı bu yüzyılda sinema ve show dünyasının merkez üssü ise Hollywood olmuştur. Sanatçıların ve eleştirmenlerin, kendinden büyük olayları ve organizasyonları rahat rahat eleştirmelerinin merkezi olmuştur. Bunun yanı sıra iki dünya savaşı esnasında da propagandanın merkez medyumu haline gelmiştir.

Küçük Bir Kasabadan Amerikan Rüyasının Merkezine

Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde bulunan Hollywood, mütevazi bir kuruluşa ve gelişime sahip. Amerika’nın batısında 100’den fazla kasaba kurmuş olan bir emlakçı olan H.J.Whitley, Hollywood’un da temellerini atan kişi. 1902 yılında kurulan Hollywood 1910 yılında altyapı sorunlarından dolayı Los Angeles şehrine bağlandı. Gösterilerin ve özellikle sinemanın merkezi haline gelmesinde, pahalı kira ve iş gücünden kaçan girişimcilerin batı yakasındaki bu merkezde bir araya gelmesiyle gerçekleşti.

Hollywood / Los Angeles

Thomas Edison ve Motion Picture Company

Üzerine apayrı bir yazı gerekse de kısaca özetlersek sinemanın batıya göçü şöyle gerçekleşti. Başarılı bir mucit ve iş adamı olan Edison ve onun kurduğu Motion Picture Company sinema ekipmanlarına dair birçok patenti elinde bulunduruyordu. Ayrıca Hollywood’dan önce merkez olan New York’ta kira ve arazi fiyatlarının pahalılığı ve coğrafi anlamda bir çeşitliliğin olmaması da yaratıcı zihinler için aslında bir bent oluşturuyordu. Davalardan sıkılan zamanın büyük firmaları, bir an önce batıya göçmeye başlayarak bütün dünyayı değiştirecek olaylar silsilesinin ilk adımlarını attılar.

Charlie Chaplin The Great Dictator

Günümüzde Hollywood’un Yarattığı Servet

Dünyanın en değerli ve pahalı bölgelerinden biri haline gelen Hollywood, ülke içerisinde ve küresel piyasalarda da inanılmaz gelirler elde etmektedir. Köklerinde ve herkesin bildiği kadarıyla bu makinenin ana çarklarından biri sinema, fakat prodüksiyon şirketlerinin filmler haricinde artık çok daha farklı gelir elde yöntemleri de mevcut. Sevilen karakterlerin, sözlerin veya kıyafetlerin oyuncak, lisanslı kıyafetler gibi ürünlerin pazarlanmasıyla Hollywood artık sadece beyaz perdeden ibaret değil. Çocukların sırt çantalarına ya da gençlerin kıyafetlerine kadar nüfuz edebilen bir merkez haline gelmiştir. 2018 yılında Variety dergisinde yayınlanan habere göre Kuzey Amerika’da 11,9 Milyar Dolar ve global piyasalarda ise 41,7 Milyar Dolar gelir üretmiştir.

Herkesin Bildiği Meşhur Tabelanın Hikayesi

1923 yılında konut satışlarını arttırmak amacı ile ortaya atılan bir fikir üzerine Hollywood tepelerine Hollywoodland yazan bir tabela yaptırıldı. Sonrasında sinema endüstrisinin dünya çapında gelişmesiyle beraber, bölge sinema sektörünün merkezi haline geldi. Bunun sonucunda bölgenin ismi  tabelanın sonundaki land kısmı çıkarılarak Hollywood olarak benimsendi. Günümüzde her şey gibi sinema sektörü de dijitalleşip daha kolay bir şekilde ve daha az maliyetli yapılabilir hale gelse de sinemanın, televizyonun ve genel olarak show dünyasının merkezi hala Hollywood olarak devam etmektedir.

1 Comment

  1. […] çıktığından beri bilgi aktarımının ve medyanın en önemli yayın araçlarından biridir. Hollywood‘un en büyük gelir kaynaklarından biri olan ve bugün hala hayatımızda büyük bir yeri […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Sanat