Fast

FAST ile 7/24 Para Transferi Yapılabilecek

8 Ocak itibari ile artık bireysel ve kurumsal banka kullanıcıları, FAST ile birlikte 7/24 havale ve EFT işlemi yapabilecekler. Şu anda 20 banka ile başlayan proje kısa zaman içerisinde daha da genişleyecek. Peki ama FAST ile ne kadar ve nasıl para transferi yapabilirsiniz? Haberimizin detayında…

İstediğin Zaman Para Gönder

Bireysel ve kurumsal banka müşterileri artık istediği gün ve saat para transferi işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 8 Ocak itibari ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) FAST projesini yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi projesini hizmete sundu.

İlk başta 20 banka ile hizmet verilecek projede gün geçtikçe diğer bankalar ve ödeme kuruluşları da hizmet vermeye başlayacak. Şu anda 50 TL’ye kadar para transferi işlemi yapabilirken, yakın zaman içinde bu tutarın ilk önce 250 TL sonrasında ise 1000 TL’ye çıkarılması bekleniyor.

FAST’in diğer bir özelliği ise hızlı bir şekilde para transferini gerçekleştiriyor olması. Normal şartlar altında yapacağınız işlemler 45 saniye civarında gerçekleşirken, FAST ile yapacağını para transferleri 2-3 saniye aralığında gerçekleşecek. Eğer para transferi işlemi 25 saniyeden daha uzun sürerse, transfer işlemi iptal edilecek.

Açıklanan bu özellikler ile birlikte gelecek dönemlerde artık para transferi ile alışveriş ödemesi yapma modellerinin de gelişeceği ve hayatımıza gireceği düşünülüyor.

FAST İle Nasıl Para Gönderirim

Banka hesap bilgilerinize girdiğinizde bir defaya mahsus olarak hesabınızı telefon numarası, TC kimlik numarası veya e-mail ile eşleştirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda iki farklı banka hesabınızda aynı bilgiler ile eşleşme yapılamıyor. Yani bir hesabınıza telefon numaranızı bağladıysanız başka bir hesabınıza TC kimlik numarasını yada e-mailinizi bağlamanız gerekmete.

Bu eşleştirmeler ile birlikte para göndereceğiniz kişilere IBAN’dan bağımsız olarak telefon numarası, e-mail veya TC kimlik numarası üzerinden para gönderimi yapabiliyorsunuz.

7/24 para gönderebilmek için bankanızın internet veya mobil şubesine üzerinden FAST bölümüne girerek işlem yapmanız gerekiyor.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel