Bütün Kamu Bankaları Ortak ATM Kullancak

Tek ATM’de Bütün Kamu Bankaları Hizmet Verecek

Yapılan açıklamada tüm kamu bankaları yani Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Emlak Katılım ve PTTBank ortak ATM kullanılacağını duyurdu. Ortak ATM projesi ile birlikte tüm kamu bankası müşterileri tek bir ATM’den işlem yapacak ve bu müşterilerden komisyon ücreti alınmayacak. Ortak ATM projesi için Ocak ayı içinde protokolün imzalanması bekleniyor. İmzadan sonra ise hızlı bir şekilde Türkiye genelinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kamu Bankaları Ortak ATM’de

Banka işlemlerini yapmak için çoğu müşteri hala fiziki lokasyonları kullanmakta. Bu fiziki lokasyonlardan biri banka şubeleri, diğeri ise ATM’ler. Bankalarda müşteri memnuniyetini artırmak ve ihtiyaçlarını çözebilmek adına ATM lokasyonlarını artırıyorlar.

Kamu bankalarının bu lokasyonların artması ile birlikte kendilerinin üzerine binen maddi ve operasyonel yükü azaltmak adına ortak bir proje geliştirdi. Türkiye’nin ATM Merkezi “TAM” projesi ile birlikte tüm kamu bankaları müşterilerine tek bir ATM üzerinden hizmet verecek. Böylece ATM kirası, donanım ve yazılım giderleri, temizlik ve teknik bakım süreçleri gibi konularda hem maddi, hem de operasyonel iş yükünde tasarruf sağlanacak.

İlk başta Türkiye genelinde 15 bin nokta ile başlayacak olan proje günden güne genişlecek. Bu proje kapsamında yıllık 1 milyar TL tasarruf edilecek. Aynı zamanda  yeni yerleştirilecek olan ortak ATM’lerde üye bankaların müşterileri komisyon ve işlem ücreti ödemeyecek.

Projenin Hissedarları

Projenin arka planında Ziraat Bankası’nın bir iştiraki olan ve şu anda 145 milyon kayıtlı sermayesi bulunan Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri A.Ş. firması yer alıyor.

Tek ortaklı bir yapıda olan firma, proje dahilinde ünvan ve ortaklık yapısında değişiklik yapılarak, üç hissedara eşit şekilde bölünmüş durumda. Hissedarlar ise Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halkbank %33 hisselere sahipler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel