Güncel

Türksat 5A Uydusu SpaceX Tarafından Fırlatılacak

Türksat 5A

Türksat 5A Uydusu SpaceX Tarafından Fırlatılacak

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk‘ın ülkemize gelmesiyle beraber Musk’ın şirketleri ve Türkiye arasında işbirliği olabileceğinin sinyallerini almıştık. Yeni fırlatılacak Türksat 5A uydusunun Falcon 9 ile fırlatılacağının duyurulması ile de bu söylentiler doğrulanmış oldu. Rakiplerine göre çok daha uygun fiyata ve yenilenebilir teknolojiler ile çalışan SpaceX, diğer şirketlere göre daha avantajlı. 60’lı yıllarda olduğu gibi uzay keşfini ve teknolojilerinin gelişimini canlandırmak için kurulan şirket bu misyonunu başarmış gibi gözüküyor. Peki uydu hangi tarihte ve nereden fırlatılacak?

Türksat 5A

Özellikle Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgeleri üzerinde faaliyet gösterecek uydu için net fırlatma tarihi açıklandı. Fırlatma 5 Ocak günü TSİ 04.27’de ABD’den gerçekleşecek. Kasım ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun teslim alındığını açıkladı. Uydu teslim alındığı andan itibaren de uzaya SpaceX ile fırlatılacağının sinyalleri veriliyordu. Bunun ardından yakın zamanda SpaceX fırlatma tarihini açıkladı.

Falcon 9 ve Fırlatma Aşaması

Uzay görevleri ve yolculuğunun maliyetini azaltmak için tasarlanmış tekrar kullanılabilir roketler, rakiplerine göre daha az maliyetli. Ancak her bir görev SpaceX’e yaklaşık olarak 50 milyon dolara mal oluyor. Bu roketlerin en önemli özelliği ise taşıdığı kargoyu yörüngeye soktuktan sonra dünyaya güvenli bir şekilde geri iniş yapması. Yakın zamanda ilk insanlı görevini tamamlayan SpaceX’in asıl hedefi ise 2030 yılına kadar Mars’a bir üs kurabilmek.

Fırlatma İzlenebilecek Mi?

05 Ocak Salı günü saat 04.27’de gerçekleşecek olan fırlatma ABD, Florida’da bulunan Cape Canevral fırlatma merkezinden gerçekleşecek. Bir çok fırlatmayı canlı yayınlayan SpaceX’in bu görevi yayınlayıp yayınlamayacağına dair kesin bir bilgi yok.

Ancak şu anda fırlatma için hatıra bileti oluşturabileceğiniz ve aynı zamanda kalkış için geri sayım bulunan siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel