İstanbulkart

HES Kodu ile İstanbulkart Eşleştirme Nasıl Yapılır?

2020 Mart ayında ilk Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmesi ile birlikte ülke çapında yayılımını önlemek adına birçok önlem alındı. Bu önlemler yaz aylarında bir müddet esnetilse de virüs yayılımının artmasıyla beraber tekrardan yasaklar bir bir açıklanmaya başladı. Bu kapsamda bir açıklama da İBB meclisinden geldi. 15 Ocak 2021 tarihi ile birlikte İstanbulkart, HES kodu ile bağlanacak, böylece karantinada olması gereken kişiler artık toplu taşıma kullanamayacak. Peki ama İstanbulkart ve HES Kodu nasıl birbirine bağlanacak?

İstanbulkart ve HES Kodu Bağlamayanlara Ne Olacak?

Ülkemizde ve Dünya’da oldukça etkili olan Koronavirüs salgını ile birlikte İBB Meclisi’de yeni bir karar aldı. Bu kararla birlikte 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, İstanbulkart ve HES kodu eşleştirmeyen kişilerin toplu taşıma kullanamayacaklarını açıkladı.

Aynı zamanda enfekte olmuş hasta olan kişiler veya temaslı kişilerin karantinada olması gerekirken toplu taşımaya binmeleri ve bir yerden başka bir yere gitmeleri engellenecek. Bununla beraber bu riskli durumdaki kişiler, İstanbul Kart’larına herhangi bir şekilde makineden yada büfelerden bakiye yüklemesi yapamayacaklar.

İstanbul Kart ve HES Kodu Nasıl Bağlanıyor?

İstanbulkart’ınızı HES Kodu ile eşleştirmek için buraya tıklayınız.

Eşleştirme yapmak isteyen kişiler açılan web sitesinde gerekli yerleri doldurarak eşleştirme işlemlerini tamamlayabilirler. Bununla beraber eski ve numarası bulunmayan İstanbulkart’larda bu eşleştirme işlemi yapılamayacağını hatırlatmak isteriz.

Yeni kartlarınızı anlaşmalı İstanbul Kart dolum ve satım bayiliklerinden yada Biletmatik‘lerden alabilirsiniz. Yeni kart ücreti ise 10 TL‘dir.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

Kişisel olarak HES kodunuza ulaşmak için ise 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

  • E-devlet üzerinden üzerinden,
  • Hayat Eve Sığar, Android ve IOS mobil uygulamalarından,
  • T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazarak 2023’e SMS atarak alabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel