Türksat 5A

Türksat 5A Uydusu SpaceX ile Fırlatıldı

İlk olarak 5 Ocak günü fırlatılması planlanan Türksat 5A uydusunun 8 Ocak’ta fırlatılacağı duyurulmuştu. 8 Ocak günü saat sabaha karşı 5.15’te başarıyla fırlatılan uydu görevine başladı. Son yıllarda Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in geliştirdiği tekrar kullanılabilir Falcon 9 roketinin kullanılmaya başlamasıyla uzay taşımacılığında büyük bir değişim gerçekleşti. Airbus tarafından üretilen uydu SpaceX tarafından uzaya gönderildi. Ayrıca SpaceX’in 2021 yılında gerçekleşen ilk görevi olan Türksat 5A uydusunun fırlatılması şirket tarafından canlı olarak yayınlandı.

Türksat 5A Uydusu Ne İşe Yarayacak

Airbus tarafından dizayn edilen ve geliştirilen Türksat 5A uydusu Türksat uydularının 5 nesili. 30 yıldan fazla bir ömüre sahip olan uydu bu yeni iletişim uydusu televizyon yayını hizmeti ve genişbant internet hizmeti sağlayacak. Türkiye başta olmak üzere Orta Doğu, Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde hizmet verecek.

Türksat 5A Hangi Tarihte Fırlatıldı?

8 Ocak 2021 TSİ 05.15’te fırlatılan uydu ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canevral fırlatma merkezinden fırlatıldı. 70 metre uzunluğa sahip ve üçüncü uzay görevini yapan bir Falcon 9 roketiyle uydu uzaya fırlatıldıktan sonra roket tekrardan dünyaya iniş yapacak. Roket dünyaya geri iniş yaptığında bu SpaceX başarılı bir şekilde uzaydan iniş yapan 71. roket görevi olacak.

Türksat 5A’nın Özellikleri

Airbus tarafından tasarlanan uydunun ağırlığı tam olarak 3.5 ton. 10 kW’lık güç sağlayabilen uydu dayanıklı tasarımı sayesinde elektirkli iticilere sahip. Televizyon yayın hizmeti ve genişbant internet sağlayacak olan bu 5. Nesil uydu 2021 yılının ikinci çeyreğinde tam operasyonel hale gelecek.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel