Koronavirüs Aşısı

Koronavirüs Aşısı İlk Kimlere Yapılacak? Aşı İçin Randevu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama ile birlikte Türkiye’de aşılama çalışması başlatıldı. Peki ama aşılama çalışması nasıl yapılacak? İlk başta kimlere aşı vurulacak? Koronavirüs aşısı olmak için nasıl ve nerden randevu alınmalı? Detayları haberimizin devamında…

Öncelikli Meslekler ve Yaş Grupları

Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamada aşılama çalışmaları faz faz ilerleyecek. Risk grubunda olan ve hastalar öncelikli olarak 18 yaş üstü herkes açıklanacak olan tarih aralıklarına göre randevularını alarak aşı yaptırabilecek.

Fazlandırılmış olan aşı çalışmalarında hangi grupların hangi fazlarda aşı olacağını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

1. Aşama2. Aşama3. Aşama
Sağlık Kurumu ÇalışanlarıSavunma ve İçişleri Bakanlığı40-49 Yaş Arası Kronik Hastalar
Taşlı Engelli ve Bakım Evi ÇalışanlarıZabıta ve Özel Güvenlik30-39 Yaş Arası Kronik Hastalar
85 Yaş ÜstüAdalet Bakanlığı18-29 Yaş Arası Kronik Hastalar
80-84 Yaş ArasıCezaevleri40-49 Yaş Arası
75-79 Yaş ArasıEğitim Sektörü30-39 Yaş Arası
70-74 Yaş ArasıGıda Sektörü18-29 Yaş Arası
65-69 Yaş ArasıLojistik Sektörü
60-64 Yaş Arası
55-59 Yaş Arası
50-54 Yaş Arası

Aşı İçin Nasıl Randevu Alınacak?

Koronavirüs aşısı randevusu için ilk önce MHRS web sitesine girmeniz gerekmekte. Buradan üye girişi yaparak yada e-devlet üzerinden giriş yaparak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Karşılayan sayfada Aşı Randevusu Al butonuna basınca Aile Hekimi ve Hastane seçeneği sunuluyor. Aşıyı nerede yapmak istiyorsanız seçtikten sonra sistem sizi ya randevu almak için tarih ve konum seçimi yaptırmaya götürecek ya da aşı yaptıracak grup aralığında bulunmuyorsanız uyarı mesajı çıkaracaktır.

Randevu alabilmeniz için aşı sırasının size gelmiş olması gerekiyor. Bu tarihlerle ilgili bilgilendirmeyi ise Ulusal Basın ve Medya aracılığı ile paylaşılacağı bildiriliyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel