Girişimcilikle İlgili

Gaza Getirecek Girişimcilikle İlgili 10 Film Önerisi

Günümüzde internet sayesinde yeni bir iş alanına giriş yapmak ya da sıfırdan bir şey oluşturmak daha kolay. İnternet üzerinden ya da teknolojik bir ürünün ortaya çıkması artık çok daha kolay. Bunun yanı sıra var olan ve gelişmemiş işlerin öğrenilmesi veya bu işte başarılı kişilerin deneyimlerini paylaşması da söz konusu. Girişimcilik her insanın hayatının belli bir anında düşlediği bir şeydir. Hatta ve hatta baktığımız zaman her çocuk bir girişimcidir.

İşte Tam bu noktada, girişimcilerin düşünce süreçlerini merak eden, ya da girişimci olmak isteyenler için bir film listesi hazırladık. Motivasyona veya ilhama ihtiyacınız varsa listedeki filmlerden bir tane seçip hemen izleyebilirsiniz.

Girişimcilikle İlgili 10 Fİlm Önerisi
 • The Social Network (Sosyal Ağ) IMDb: 7,7 (Netflix)
 • Office Space (Ofis Çılgınlığı) IMDb:7,7
 • The Moneyball (Kazanma Sanatı) IMDb: 7,6 (Netflix)
 • Thank You For Smoking IMDb: 7,6
 • The Aviator (Göklerin Hakimi) IMDb: 7,5
 • Saving Mr. Banks IMDb: 7,5
 • Steve Jobs IMDb: 7,2
 • The Founder IMDb: 7,2
 • The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer) IMDb:6,9
 • Jobs IMDB:5,9
 • BONUS

The Social Network (Sosyal Ağ)

Girişimcilikle İlgili film Sosyal ağ

The Social Network (Sosyal Ağ)

Senaryosunu Aaron Sorkin’in kaleme aldığı yönetmenliğini ise David Fincher’ın yaptığı film girişimcilikle ilgili yapımlar arasında bir mihenk taşı olabilir. Sosyal medya platformu olan Facebook’un kuruluşunu anlatan film, şirketin kuruluşunda yaşanan olaylara bakıyor. Jesse Eisenberg‘ün Mark Zuckerberg‘ü, Andrew Garfield‘ın ise Eduardo Saverin‘i canladırdığı film yaşananları farklı bir bakış açısından bizlere sunuyor.

Office Space (Ofis Çılgınlığı)

Office Space (Ofis Çılgınlığı)

.com balonun olduğu yıllarda geçen film işini ve işverenlerini sevmeyen arkadaşlar ile alakalı. Özünde bir komedi filmi olan film silikon vadisinde bir yazılım firmasında ofis siyasetini çok iyi yansıtıyor. Çalışanlara nasıl davranılmaz güzel bir çalışma ortamı nasıl sağlanır bunu çok iyi yansıtan film güzel de bir katarsisle sonuçlanıyor. Mike Judge’ın yazıp yönettiği film ofis filmleri arasında bir klasik kabul ediliyor.

The Moneyball (Kazanma Sanatı)

The Moneyball (Kazanma Sanatı)

Yine Aaron Sorkin’in elinden çıkmış senaryosu tamamen gerçeğe dayanan hikayesiyle kazanmanın matematiğini anlatan bir film. Film 2002 beyzbal sezonu transfer döneminde geleneksel yöntemlerden ziyade tamamen matematiğe güvenen Billy Beane (Brad Pitt)‘nin hikayesini anlatıyor. Bu matemetiği oluşturan kişi Peter Brand ise Jonah Hill tarafından oynanıyor. Beyzbol tarihinde önemli bir yeri bulunan olay beyzbol’u da sonsuza kadar değiştiriyor.

Thank You For Smoking (Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler)

Thank You For Smoking (Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler)

Satirik bir komedi filmi olan Thank You For Smoking aslında sizi gaza getiriyorsa belki de girişimci olmamanız gerekiyor. Bir yandan size pazarlama ve halkla ilişkiler konusunda bir çok öğretebilecek film bunu bir sigara lobicisinin gözünden yapıyor. Dünyanın en büyük ve en tehlikeli endüstrilerinden biri olan tütün endüstrisi için çalışan Nick Taylor, Dark Knight’tan tanıdığımız Aaron Eckhart tarafından oynanıyor.Özünde bir komedi filmi olsa da kimi endüstrilerin satışlar için ne kadar insafsız olabileceğini gözler önüne seriyor.

The Aviator (Göklerin Hakimi)

Girişimcilikle İlgili film Aviator

The Aviator (Göklerin Hakimi)

20. Yüzyılın başlarında geçen ve Howard Hughes‘ın hayatını anlatan film, onun bütün başarı ve başarısızlıklarını anlatan bir biyografi filmi. Sizi adeta o döneme ışınlayan filmin Martin Scorsese‘nin elinden çıktığı fazlasıyla belli. Ailesinden büyük bir miras kalan Howard Hughes bir çok sektörde başarılı işlere imza atan bir isim. Sinema, Uçak üretimi ve en büyük havayolu firmalarından birini kuran gerçek bir girişimici. Ancak film sadece onun bu takıntılı başarı saplantısını yaptığı işlerinden değil psikolojik olarak da inceliyor.

 Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

Bu film yaratıcılığın ve endüstrinin kesiştiği noktayı çok güzel özetleyen bir yapım. 1964 yılında çıkan Mary Poppins filminin yazarı olan P.L. Travers ve filmi çeken Disney şirketinin kurucusu Walt Disney’in yaşadıklarını konu alıyor. Kreatif kontrolünden vaz geçmek istemeyen yazar ve filmin çekilme sürecini çok güzel bir şekilde işliyor. Yıldızlarla dolu kadrosuyla güzel bir hikaye anlatan filmin yönetmen koltuğunda ise John Lee Hancock oturuyor.

Steve Jobs

Steve Jobs

Steve Jobs’ın hayat hikayesini anlatan bir çok filmden sadece biri olan Steve Jobs, yine tanıdık bir isim olan Aaron Sorkin‘in elinden çıkma. Yapım Jobs’ın iş konusunda ne kadar insafsız ve ileri görüşlü bir insan olduğunu gösteriyor. Ayrıca girişimcinin sosyal yaşantısına da odaklanan film Jobs’ın hayatının bu iki yönünü çok iyi işleyen nadir filmlerden bir tanesi. Michael Fassbender ve Kate Winslet gibi yıldızlarla dolu kadrosuna sahip filmi Trainspotting, Milyoner gibi filmlerden tanıdığımız Dany Boyle yönetitor.

The Founder

Girişimcilikle İlgili Film The Founder

The Founder

Bu film dünyanın en büyük fast food restoran zinciri olan McDonald’s‘ın nasıl dünyayı feth ettiğinin hikayesini anlatıyor. Girişimcilikle ilgili bu film bir anlamda Fast Food endüstrisini başlatan firmanın kurucularını değil Ray Kroc‘un hikayesini anlatıyor. Vizyonu geniş bir iş adamı olan Kroc’un başka birinin fikrini alıp nasıl dünyanın en büyük firmalarından birine dönüştürdüğünü anlatıyor. John Lee Hancock‘ın yönettiği filmde Michael Keaton‘nın performansı ise inanılmaz.

Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

Hırslı olmanın ve ısrarla gelişim göstermenin hem iyi hem kötü yanlarını çok güzel özetleyen film bir moda dergisinde geçiyor. Meryl Streep ve Anne Hathaway tarafından oynanan karakterlerin hikayeleri anlatılıyor. Dalga geçtiği ve istemediği bir işte başarılı olan birisinin metamorfozunu çok güzel işliyor. Film ayrıca kurumsal şirketlerin iç yapısını da çok güzel ortaya koyuyor.

Jobs

Jobs

Apple’ın kurucularından Steve Jobs için çekilmiş bir başka biyografi filmi daha. İzleyicilerin nezdinde pek beğenilmemiş ve puanı düşük olsa da subjektif olarak şahsımın beğendiği bir film. Yoğun olarak Steve Jobs’ın yaşantısına ve yaşayış biçimine odaklanan film Apple kurulmadan öncesine gidiyor. Steve Jobs’ın üniversite yıllarından, Apple’a tekrar dönüşüne kadar olan zaman diliminde kendisinin ilginç karakterini çok güzel ortaya koyuyor. Ashton Kutcher‘ın inandırıcı bir performans sergilediği film Steve Jobs’ı bütün güçlü ve zayıf yanlarıyla anlatıyor.

Bonus – The Last Dance –

The Last Dance

Michael Jordan ve Chicago Bulls‘un efsane 90’lar kadrosunun 10 bölümlük belgeseli olan mini dizi gaza getirme konusunda bir çok filmden daha başarılı. Jordan’nın kazanmak için olan ısrarı, acımasızlığı takım arkadaşlarını sürekli ileriye daha iyiye taşıması liderlik konusunda size yardımcı olabilir. Toplamda 6 şampiyonluk kazanan Jordan ve Bulls takımı, bütün dünyaya basketbol’un yayılmasını sağlayan efsanelerden bir tanesi. Özellikle NBA finallerinde %100 başarısı olan Jordan’ın ropörtajları, hayat hikayesi ve zihniyeti sizi gaza getirmeye yetebilir. Netflix özel yapımı olan diziyi Netflix’ten izleybilirsiniz.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Dizi/Film