Bir Nefeste İzleyeceğiniz 9 Guy Ritchie Filmi

Genellikle suç temalı filmleriyle ünlü olan Guy Ritchie, kendine has tarzını ve temalarını benzer bir şekilde sıkmadan işleyebilen nadir yönetmenlerden. Genelde hızlı işleyen filmlerin hepsinin sonunda tadı damağınızda kalıyor. Ayrıca hemen hemen her filminin ikinci filmi gelecek şekilde bitirmesi de yönetmenin kendine özgü imzalarından biri. Aksiyon, komedi ve suç deyince hemen hemen herkesin aklına bir Guy Ritchie filmi gelmektedir. İngiliz yönetmenin başarısının arkasında yatan sır ise İngiliz suç kültürünü ve kara mizahını filmlerinde harika işlemesidir. Lafı daha fazla uzatmadan film önerilerine geçelim.

En İyi Guy Ritchie Filmleri Listesi

  • Lock Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten kalbe akıldan dumana) 1998 IMDB 8,2
  • Snatch (Kapışma) 2000 IMDB 8,3
  • Revolver (Tabanca) 2005 IMDB 6,4
  • RocknRolla 2008 IMDB 7,3
  • Sherlock Holmes Serisi (1 IMDb: 7,8 , 2 IMDb: 7,5)
  • The Man From U.N.C.L.E. (Kod Adı U.N.C.L.E.) 2015 IMDB 7,3
  • King Arthur: Legend of The Sword ( Kral Arthur: Kılıç Efsanesi) 2017 IMDB 6,7
  • Aladdin 2019 IMDB 6,9
  • The Gentlemen 2019 IMDb 7,8 

Lock Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten kalbe akıldan dumana) 1998 IMDB 8,2

İlk Guy Ritchie Fİlmi

Lock Stock and two Smoking Barrels 1998

Kara komedi ve suçu özgün bir biçimde bir araya getiren film yönetmenin çektiği ilk uzun metrajlı filmdir. Az bir bütçeyle çekilen film yönetmenin stilini ve vizyonunu en net tanımlayan filmlerden biridir. Jason Statham’ı beyaz perdeye taşımasıyla da sinema tarihinde önemli bir yeri bulunur. Kısa yoldan para kazanmaya çalışan 4 arkadaş yanlış giden bir kumar macerasından sonra Londra’nın bütün gangsterlerini birbirine katarlar.

Snatch (Kapışma) 2000 IMDB 8,3

Snatch

Snatch 2000

Snatch yönetmenin Hollywood bütçesi ve hollywood kalibresinde oyuncular ile çalışmaya başlamasını simgeliyor. İngiliz kara komedisini yine içinde barındıran filmin, en çok tutan tarafı ise başarısızlıklarla dolu aksiyon sahneleri. Başrollerde yine çok tanınmamış isimlere yer veren Ritchie, cesur bir hareketle Brad Pitt’i ağzından çıkanı anlamadığımız bir karakter haline getiriyor. Muhteşem geçiş sekansları ve sürükleyici aksiyonuyla ne kadar çabuk bittiğini anlamayacağınız bir film Snatch.

Revolver (Tabanca) 2005 IMDB 6,4

Revolver

Revolver (2005)

Başrolde yine Jason Statham’ın bulunduğu film yine benzer bir temaya sahip. Eski bir kumarbaz olan Jake Green hapishaneden çıktıktan sonra kendisine borçlarının peşine düşer. Film oscar ödüllü Ray Liota ve Carlito’s Way ve The Sopranos’dan tanıdığımız Vincent Pastore gibi oyuncularla zengin bir kadroya sahip. Benzer bir tarife uyularak çekilen film muhteşem bir aksiyona sahip olsada en düşük puana sahip filmidir. Bu filmden sonra yönetmen portfolyosunu genişletmeye başlamıştır.

RocknRolla 2008 IMDB 7,3

En İyi Guy Ritcihe Filmi

RocknRolla 2008

RocknRolla, inanılmaz kadrosu ve sürprizlerle dolu olaylar dizisiyle yönetmenin en ünlü filmlerinden biridir. Gerrard Butler, Tom Hardy, Thandie Newton gibi yıldızlar bulunduğu film bir Rus milyarderin Londra’da bir arsa satın almak istemektedir. Ortada büyük bir para söz konusu olunca herkes bu paradan biraz koparmak istemektedir. Film Snatch’te olduğu gibi bir çok karakterin gözünden aynı olaya etki eden kelebek etkisini gözlemlememizi sağlıyor. Yönetmenin en klasik filmlerinden biri olan RocknRolla tadını damağınızda bırakacak bir film.

Sherlock Holmes Serisi 2009/2011

Sherlock Holmes Serisi

Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle’un kalema aldığı Sherlock Holmes kitaplarının hem sinemada hem televizyonda bir çok uyarlaması var. Bunlardan biri de Guy Ritchie’nin yönettiği Sherlock Holmes ve Sherlock Holmes A Game of Shadows (Gölge Oyunları) filmleridir. Robert Downey Jr’ın Sherlock Holmes’ü oynadığı Jude Law’un da Dr. Watson’ı oynadığı filmler kitaplardan uyarlansa da konuları biraz farklı. İkinici filmin sonunda üçüncü filmin geleceğine dair işaretler olsa da 10 yıldır stüdyodan her hangi bir şey ortay konulmadı. Bunun sebeplerinden biri ise Downey Jr’ın Marvel sinematik evreninde oynağı Iron Man rolünden dolayıydı. Avenger Endgame’den sonra izleyiciler merakla bir üçüncü film ihtimalini beklmeye koyuldu. Bunun üzerine harekete geçen stüdyo üçüncü filmin IMDb sayfasında filmin Aralık 2021’de geleceğini duyurdu. Ancak RDJ ve Jude Law geri dönse de yönetmen koltuğunda Guy Ritchie olmayacak.

The Man From U.N.C.L.E. (Kod Adı U.N.C.L.E.) 2015 IMDB 7,3

The Man From U.N.C.L.E. Film Afişi

The Man From U.N.C.L.E. 2017

Sherlock Holmes filmleriyle klasik film temalarından çıkan yönetmen bu filmlerin ardından bambaşka bir türde film çıkardı. Orjinali 60’lı yıllarda çıkmış bir televizyon dizisi olan The Man From U.N.C.L.E. soğuk savaş devrinde geçen bir ajan filmi. Tamamen kurgusal olan olaylarda bir ABD ve USSR ajanı ortak çalışmaya zorlanıyor. Ancak iki ajana da kendi ülkeleri tarafından işin sonunda bulduları bilgiyi kendi ülkelerine getirmeleri emrediliyor. Bir bakıma dost polis filmi sayılacak film bir çok ajan filminin ciddiyetinden çok uzakta. Henry Cavil, Armie Hammer ve Alicia Vikander’in kahramanlarımızı canlandırdığı filmde Hugh Grant’ta yer alıyor.

King Arthur: Legend of The Sword ( Kral Arthur: Kılıç Efsanesi) 2017 IMDB 6,7

Epik Guy Ritchie Filmi

King Arthur Legend of the Sword 2017

Yönetmenin mitolojiye yöneldiği filmi kendisinin ekonomik anlamada en başarısız filmi olabilir. Mitolojik filmlerde olduğu gibi epik bir anlatımdan çok kendi bildiği gibi bir anlatımı seçen Ritchie’nin bu filmi insanlar tarafından pek beğenilmedi. Ancak eğere yönetmenin özgün anlatım tarzını seviyorsanız film size sürükleyici bir hikaye sunuyor. Excalibur’un hikayesinde Charlie Hunham başrolü alırken Astrid Bergès-Frisbey, Jude Law, Djimon Hounsou ve Eric Bana gibi isimler yer alıyor.

Aladdin 2019 IMDB 6,9

Disney'den Guy Ritchie Filmi

Aladdin 2019

2019 yılında Disney’in animasyon filmi Aladdin’in canlı aksiyon filmi olan Aladdin’in yönetmenliğini Guy Ritchie üstlendi. Genellikle çocuklara hitap eden filmin izlemesi yetişkinler için de gayet ideal. Bu yönüyle film ne klasik bir Disney filmi ne de klasik bir Ritchie filmi olmaktan kaçınarak her kesime hitap ediyor. Çok başarılı animasyonlarıyla, aşina olduğumuz konusyla ve yarı müzikal haliyle Aladdin izlemesi eğlenceli bir film.

The Gentlemen 2019 IMDb 7,8

The Gentlemen 2019

Guy Ritchie’nin en son filmi The Gentlemen yönetmenin köklerine tekrardan dönüş yaptığı film oldu. Yıldızlarla dolu kadrosuna bir de klasik Guy Ritchie’nin özgün mafya teması ve sürükleyici aksiyonu eklenince muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Filmde bir uyuşturucu baronu, onun parasından koparmaya çalışan bir gazeteci, çin mafyası ve gençleri suçtan uzak tutmaya çalışan bir boks hocasının hikayesini izliyoruz. Birbirinden alakasız bu karekterler ise dönüp dolaşıp birbirlerinin hayatına giriyorlar. Bu film tam anlamıya eski moda bir Guy Ritchie filmi kokuyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Dizi/Film