Biyografi

Dünyayı Değiştirmeye Çalışan Deha: Elon Musk

Elon Musk Anıtkabir
Elon Musk Anıtkabir

Dünyayı Değiştirmeye Çalışan Deha: Elon Musk

Elon Musk, günümüzde herkesin bir yerden duyduğu ilginç bir girişimci. PayPal’ın satılmasının ardından yeni projelerinde insanlığın önemli problemlerini çözmeye adayan Musk bu sebeple bir çok popüler yeni girişime imza atmış bulunuyor. Hepimizin duyduğu Tesla, SpaceX, Boring Company ve Neurolink gibi girişimlerin hepsinin çok hırslı planları var. Bu şirketler sadece hırslı planlar ve teoriler üreten şirketler değil. Hepsi kendi alanlarında endüstriyi şekillendiren şirketler. Dünya’nın en büyük problemlerine çözüm arayan Elon Musk kimileri tarafından hayalperest olarak görülüyordu. Ancak günümüzde verdiği sözlerin neredeyse tamamını geç de olsa gerçekleştirmiş oldu. Bu yazımızda parasını ve kendini bu problemlere adamış Elon Musk’ın hayatını inceleyeceğiz.

İlk Kazanç

Elon, parçalanmış bir ailede ve zorbalık gördüğü bir çevrede yetişti. Erken yaşlarda çok fazla kitap okuması dikkat çekmişti. Ancak ebeynlerinin boşanmasının ardından beraber yaşamaya başladığı babasından gittikçe uzaklaşıyordu. Ayrıca okulda da zorbalığa uğruyor yaşıtlarıyla sosyalleşemediği için fazlasıyla kitap okuyordu. 10 yaşına geldiğinde bilgisayarlara ilgi duymaya başladı ve bu ilgisi gün geçtikçe büyümeye başladı. Eline bir programla kitabı aldığında hemen bunun üzerine çalışmaya başladı. İki yıllık öğrenme ve geliştirme süreci sonrasında ilk kazanç kazanılmıştı. 12 yaşında geliştirdiği oyun olan Blastar‘ı bir teknoloji dergisine 500$’a sattı. Bunun ardından okuduğu Asimov kitaplarından da etkilenerek her zaman insanlığın iyiliği için bir şeyler yapmaya karar vermişti.

Elon Musk'ın İlk Projesi Blastar

Elon Musk’ın İlk Projesi Blastar

Özgürlükler Ülkesi

Babası, Elon’un Güney Afrika’da kalmasını ve üniversite eğitimini almasını  çok istiyordu. Ancak Elon hedeflediği şeyleri gerçekleştirmek için Amerika’ya gitmeyi gözüne kestirmişti. Annesi, Kanada’da doğmuştu ve Güney Afrika’da zorunlu askerlik hizmeti vardı. Annesi üzerinden Kanada pasapoortu alarak 18 yaşını doldurmadan yeni dünyaya doğru yola çıktı. Kanada Queen’s Üniversitesi‘nde eğitimine başlayan Musk, mezun olmadan Pensilvanya Üniversitesi‘nde Ekonomi ve Fizik bölümlerini okumaya başladı. Parasal anlamda zorluklar çektikten sonra bir çok stajyerlik pozisyonuna başvuruda bulundu. Bir ki stajın ardından iş başvuruları yapmaya başladı ancak geri dönüş alamayınca düşünmeye başladı. Ne de olsa bilgi çağının başlangıcıydı ve Musk en sonunda kendi internet girişimini kurmaya karar verdi.

Sıfırdan Milyonerliğe Zip2

Elon Musk’ın azmini ve kararlılığını anlamamızı sağlayacak ilk şirketi Zip2, gelecekte gerçekleştirmek istediği projelerin ilk adımı olarak görülebilir. 1995 yılında melek yatırımcılardan toplanan ufak bir yatırımla Zip2’nin temelleri atıldı. Kardeşi Kimbal Musk ve Greg Kouri ile beraber başladıkları yolculukta Silikon Vadisi’nde bir ofis kiraladılar. Ancak aynı zamanda bir eve ayırabileceği bir para olmadığı için Elon, ofis koltuğunda uyuyor halka açık yerlerde duş alıyordu. Sadece bir bilgisayar alabilecek paraları olduğu için gündüzleri internet sitesine server görevi gören bilgisayarda, Elon akşamları projenin devamı için kodlamaya devam ediyordu. Gazete dağıtımı yapan şirketler için geliştirilen bu yazılım, şirketlere internet üzerinden harita ve yönlendirme sağlıyordu. Bunların hepsini Elon kendi başına Java‘da kodluyordu. Bütün bu emekler The New York Times ve Chicago Tribune gazeteleri ile anlaşmaya vardıklarında karşılık bulacaktı. 1999 yılında dot-com yıllarının zirve günlerinde Compaq, Zip2’yi 307.000.000$ karşılığında satın aldı. Bu satın alımdan Elon’a %7 hissesine karşın, gelecek projelerini finanse etmek için 22.000.000$ kalmıştı.

X.com

Zip2’nin satışından sonra Elon Musk hayatını kurtarmıştı. Bu satış sonrası diğer porjlerini finanse etmesine fırsat verecek bir para da elde etmişti. Böylece e-posta üzerinde ödeme hizmeti sağlayan bir firma olan X.com‘un temelleri atılmış oldu. Ancak 1999 yılında kurulan X.com bir yıl sonra yine online ödeme hizmeti olan Confinity ile birleşip hepimizin bildiği PayPal‘ı oluşturdu. PayPal’ın kullanımının hızlıca artması kolaylığı ve bürokrasisi olmamasından dolayı değeri hızlı artmaya başladı. Milenyumun ilk yıllarında bir çok büyük firma PayPal’ı satın almak için teklif veriyordu. Ancak böyle bir hizmete en çok ihtiyaç duyan online açık arttırma ve satış platformu olan eBay bunu gerçekleştirdi. Elon Musk, %11,7’lik hissesine karşılık 165 milyon dolar kazandı ve insanlığın problemlerini çözmeye yönelik çalışmalarına başlayabileceği parayı bulmuş oldu.

Elon Musk PayPal

Elon Musk PayPal Tanıtımı

Medeniyeti sürdürecek aksiyonlar almalısın, karanlık bir çağın başlama olasılığını minimize etmeli ya da eğer bir karanlık çağ varsa onun olabildiğince kısa sürmesini sağlamalısın.

Isaac Asimov

Her Şeyi Başlatan Kıvılcım SpaceX

Bir çok konuşmasında kitaplar tarafından büyütüldüğünü söyleyen Elon Musk’ın en çok etkilendiği yinelediği sözlerden birisi, Isaac Asimov tarafından yazılmış yukarıda ki anekdottur. PayPal’ın satışından sonra eline geçen para ile hemen hemen her şeyi yapabilcek kuvvete erişmiş olan Musk, milyoner hayatını seçmeyerek hırslı bir projeye başladı. Bu sözü merkezine alarak uzay araştırmalarının daha ucuza yapılması ve Mars’ta bir koloni inşa edilmesi için SpaceX‘i kurdu. Koloni kurmaktaki amaç ise hem teknolojiyi ve uzay araştırmalarını hızlandırmak hem de Dünya’ya bir şey olması durumdan insanlığın yok olmasını engellemekti. İlk olarak var olan roket teknolojisinin en ucuz ve en iyisi olan Rusya’da araştırmalara başlayan Musk büyük engeller ile karşılaştı. Roketlerin çok pahalı olmasına karşın tek kullanımlık olması projenin ekonomik olarak mümkün olmaması anlamına geliyordu. Bunun üzerine roketleri kendi üretip hem daha ucuza mal edebileceğini hem de birden fazla kullanabileceğini düşünen Musk roket üretim işine odaklandı. Kahramanlarım diye bahsettiği bir çok bilim insanı ve astronattan destekten öte projenin mümkün olmayacağına dair eleştiriler alsa da çalışmaya devam etti. Uzun uğraşlar ve başarısızlıklar sonucunda çalışmalar sonuç verdi ve SpaceX 2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) bağlanan ilk özel şirket oldu. 2020 yılının mayıs ayında ise ilk defa bir özel şirket UUİ’ye insan taşıma görevini başarıyla gerçekleştirdi.

Tesla, Neurolink, Boring ve Çok Daha Fazlası

İnanılmaz bir iştahla farklı iş kollarına da yönelen Elon Musk son zamanlarda ulaştığı popülerlik ile de bir çok projesini başarılı bir şekilde fonlayabiliyor. Bir Tesla var ki zaten otomobili baştan tanımlayarak daha 15 yıllık bir firma olmasına bütün endüstriye öncülük ediyor. Musk, kurduğu farklı girişimlerle de farklı endüstrilerde başı çekmeye başladı. Evlerin çatı kiremitleri yerine güneş paneli mi koymaya ihtiyacınız var SolarCity, ya da yüksek hızda seyehat eden bir trene buyrun Hyperloop. Belki de arabanız ile bir yerden bir yere hızlıca bir tünelden gitmeniz gerekiyordur Boring Company yanınızda. Belki de dünyanın neresinde olursanız olun internete ihtiyacınız vardır. Hadi uzaya 42.000 uydu gönderip dünyanın her yerine Starlink ile hızlı internet sağlayıp SpaceX’i fonlayalım. Belki de yapay zeka üzerine çalışıyorsunuzdur açık kaynak kodlu yapay zeka OpenAi ile bunu daha kolay yapabilirsiniz. Belki de Elon Musk gibi yapay zekanın insan zekasına üstün geleceğinden korkuyorsunuzdur. Siz bunun için büyük ihtimalle bir şey yapmıyorsunuz ama Elon, insan zihninin bant genişliğini arttırmak için Neurolink‘te çalışmalarına hızla devam ediyor. Kısacası Elon Musk için sadece bir girişimci ya da iş insanı demek ziyadesiyle basit bir beyan.

Belki bugünlere gelmek kendisinin de aklında yoktu şans eseri gerçekleşti. Ancak her insanın kendi şansını yaratabileceğini de unutmamak gerek. Hayatının sonuna kadar yetecek parayı genç yaşlarda kazanmasına rağmen bunu durmak için bir sebep olarak görmemesi Musk’ı özel yapan şey. Ayrıca çalışmalarının hemen hemen hepsinin kar amacı güderken aynı zamanda insanlığı üstel bir şekilde ileriye götürmesi de inanılmaz bir detay. Günümüzün perspektifi ile insanlığın yararına büyük işler yapan bir insan Elon Musk. Ancak her çizgi roman karakteri düşmanı da macerasına böyle başlıyor.

 

 

1 Comment

  1. […] yıllarda Elon Musk‘ın ülkemize gelmesiyle beraber Musk’ın şirketleri ve Türkiye arasında işbirliği […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Biyografi