Teknoloji - Bilim

Elektrikli Araçlara İnanmayanlara İnat: Tesla Motors

Elektrikli Araçlara İnanmayanlara İnat: Tesla Motors

Kurucularından biri olan Elon Musk‘ın insanlığın geleceğine dair vizyonlarından biri olan Tesla Motors bugün endüstri lideri haline gelmiş durumda. Adını efsane mucit ve elektrik mühendisi olan Nikola Tesla’dan alan şirket elektrikli otomobillerin yanında yenilenebilir enerji teknolojileri de sunuyor. Bu yazımızda otomobil endüstrisini baştan aşşağı değiştiren ve geleceğini şekillendiren Tesla Motors’un hikayesine odaklanacağız.

Şirketin Yüzü ve Vizyonu

Tesla’nın kurucusu olarak geçse de Elon Musk şirketin kuruluşunda Tesla’ya dahil değildi. Şirket 2003 yılında Martin Eberhand ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. 2004 yılında 7.5 milyon dolarlık A serisi yatırım turunun 6.5 milyon doları Musk tarafından verildi ve kendisi yönetim kurulu başkanı oldu. İlk olarak elektrikli bir araca hızlı bir şekilde adapte olabilecek ve bunun maliyetini karşılayabilecekler hedeflendi. Bu doğrultuda üretilen Tesla Roadster, 2008 yılında yüksek bir fiyattan piyasaya çıktı. Şirketin asıl vizyonu ise yeterli teknik bilgiye ve altyapıya ulaşıldığında herkesin ulaşabileceği araçlar üreten bir firma haline gelmekti.

Elon Musk ve Tesla Roadster

Endüstriye Yeni Bir Soluk ve Bakış Açısı

Günümüzde az rastlanır bir yöntem olan dikey entegrasyon modelini benimseyen Tesla üretimde kullandığı parçaların teminini de %80 oranında kendi yapıyor. Ayrıca şu an direkt olarak müşteriye satış yapan tek araba firması olan Tesla, bu satışların bir çoğunu da internet üzerinden yapıyor. Servis maliyeti normal arabalara göre düşük olan bu araçların bakımını da yapan firma, zaman ilerledikçe maliyetleri daha da düşürmeyi hedefliyor. Beklenmedik bir şekilde patentleri iyi niyetli herkes tarafından kullanılabilir olan şirketin amacı elektrikli araç piyasasını güçlendirmek. Tesla, 2010 yılında lüks bir sedan olan Model S ve 2015 yılında SUV olan Model X ile birlikte iki farklı segmentte daha yarışa katıldı. Bir araba şirketi olmasına rağmen önemli bir yazılım şirketi de olan Tesla Motors, araç içi tasarımıyla ve araç yazılım güncellemeleri ile de sektörün geleceğini belirlemeye devam ediyor.

Tesla’nın Kokpit Dizaynı ve Tasarım Anlayışı

En Değerli Otomobil Firması

Şirket, Ocak 2020’de 86 milyar dolar piyasa değeri ile Amerika’nın en değerli otomobil firması oldu. 2017 yılından itibaren daha uygun fiyatlı Model 3‘ün teslimatını başlatan firma, bu yıl içerisinde de crosover olan Model Y‘nin teslimatlarına başladı. Hızlı bir şekilde şarj istasyonlarını arttıran Tesla, evler, ofisler, oteller gibi parklama sırasında araçların şarj edilebilmesi için de yenilenebilir enerji sistemleri ve şarj istasyonları da üretiyor.

Tesla’nın Geleceği ve Yeni Modeller

En büyük vaatlerinden biri olan otonom sürüş için çalışmalarına hızlı bir şekilde devam eden firma Musk’ın yaptığı son açıklamalara göre seviye 5 otonom sürüşe çok yaklaşmış durumda. Sürücünün, otomobile hiç müdahale etmeden seyahat etmesini sağlayan sistem yakın bir gelecekte arabalara eklenebileceği söyleniyor. Tesla, karbon emisyonunu azaltma hedefleri doğrultusunda kara yollarının en büyük kirletenleri olan tırları elektriğe taşıyabilecek prototipini tanıttı. 2017 yılında görücüye çıkan Tesla Semi, 2019 yılında piyasaya sürülecekti fakat bu süreç 2021 yılına ertelendi. Ayrıca Amerika’da çok popüler olan kamyonet pazarını da hedefleyen Tesla 2019 yılında Cybertruck konseptini tanıttı. 0-100 hızlanması 2.9 saniye, uzun menzilli, yük taşıyabilen ve dayanıklı olan bu araç 5 gün içerisinde 250.000 ön sipariş topladı.

Cybertruck Kamyonet Konsepti

Son Hamle

Gerek küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı mücadelesiyle gerekse endüstriyi 16 yıl gibi kısa bir baştan aşağıya değiştirmesiyle Tesla oldukça ilginç ve başarılı bir firma. Tamamen otonom sürüşe geçildikten sonra internet’e bağlı, uygulama mağazası olan ve birbirleriyle haberleşen araçlardan oluşan kocaman bir Tesla filosu hayal ediliyor. Popülerliği ile bugün VW, Mercedes, Ford vs. gibi köklü ve büyük firmaların bile stratejilerinin değişmesine sebep olması ve daha yeşil araçlar üretmesini sağlaması ise cabası. İnsan hatasının azaltılması ise trafik kazalarına bağlı ölümlerin azalması için atılabilecek en önemli adımlardan biri.

Gelecek yılları merakla beklememizi sağlayan Tesla, verdiği sözleri ve yapmak istediklerini başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Comments are closed.

You may also like