Güncel

Gündönümleri ve Mevsimlerin Oluşumu

Mevsimlerin Oluşumu ve Gündönümü
Mevsimlerin Oluşumu ve Gündönümü

Gündönümleri ve Mevsimlerin Oluşumu

Yıl ve günlerin oluşumu Dünya’nın Güneş etrafında dönmesiyle oluşmaktadır. Aynı şekilde mevsimlerde Güneş’in etrafında dönmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Gündönümleri ise Dünya’nın Güneş karşısındaki açısına ve dönüş hızına bağlı olarak gerçekleşen mevsimlerin başlangıç tarihleri olarak kabul edilen tarihlerdir. Gelin hep beraber mevsimlerin oluşumlarını ve gündönümlerinin detaylarını inceleyelim.

Mevsimlerin Oluşumu

Dünya, Güneş etrafında elips şeklinde bir yörüngede ilerlemektir. Dünya’nın bu yörünge üzerindeki dönüşü sırasında açısı değişmekte ve Güneş farklı açılar ile Dünya’ya vurmaktadır. Aynı zamanda yörüngenin elips şeklinde olması Dünya’nın Güneş’e yaklaşmasını ve uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle Dünya’nın farklı açılarla Güneş ışınlarını alması mevsimlerin oluşmasına neden olur. Mevsimlerin dönemleri ise ekinoks ve solstis tarihleri ile belirlenir.

Gündönümü

Gündönümü ve Anlamı

Dünya’ya Güneş ışınları yıl boyunca sadece ekvator çizgisine dik olarak gelmektedir. Diğer taraflarda eksen eğikliğine bağlı olarak ve Dünya’nın şekli dolayısıyla farklı açılarla gelmektedir. Bu durum sonucunda diğer bölgelerde dört mevsim ortaya çıkar ve bu mevsimlerin başlangıçlarına gündönümü denilir.

Gündönümü ise 21 Mart, 21 Haziran, 23 Eylül ve 21 Aralık tarihlerinde yaşanmaktadır. 21 Mart ve 23 Eylül Ekinoks tarihleri olarak geçmekte ve bu günlerde gece ile gündüz eşitlenmektedir. 21 Haziran ve 21 Aralık tarihleri ise Solstis olarak geçmektedir. 21 Haziran‘da kuzey yarımkürede en uzun gündüz yaşanırken 21 Aralık tarihinde ise en kısa gündüz yaşanmaktadır. Güney yarım küre içinse bu durum tam tersi olarak gerçekleşmektedir.

Mevsimler ise bu tarihlere bağlı olarak değişmektedir. Kuzey yarımküre için 21 Mart İlkbahar’ın, 21 Haziran Yaz’ın, 23 Eylül Sonbahar’ın ve 21 Aralık Kış mevsiminin başlangıcıdır. Güney yarımküre içinse 21 Mart Sonbahar’ın, 21 Haziran Kış’ın, 23 Eylül İlkbahar’ın ve 21 Aralık Yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

  • 21 Mart : Kuzey’de İlkbahar, Güney’de Sonbahar başlangıcıdır. Gece ve gündüz eşittir.
  • 21 Haziran : Kuzey’de Yaz, Güney’de Kış başlangıcıdır. Kuzey’de en uzun gündüz, Güney’de en uzun gece yaşanır.
  • 23 Eylül : Kuzey’de Sonbahar, Güney’de İlkbahar başlangıcıdır. Gece ve gündüz eşittir.
  • 21 Aralık : Kuzey’de Kış, Güney’de Yaz başlangıcıdır. Kuzey’de en uzun gece, Güney’de en uzun gündüz yaşanır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel