Otomobil

Fiat ile Peugeot Birleşti, Stellantis Doğmuş Oldu

stellantis

Fiat ile Peugeot Birleşti, Stellantis Doğmuş Oldu

Geçtiğimiz yıllarda bol bol konuşulan birleşme nihayet gerçekleşyi ve Stellantis kuruldu. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan 2 grup birleşerek Stellantis’i meydana getirdi. İtalyan – Amerikan Fiat Chreysler ve Peugeout, Citroen gibi markaları bünyesinde barındıran PSA Group’un birleşmesinden dünyanın en büyük otomobil firmalarından biri ortaya çıktı.

Uzun Bir Süreç

Yaklaşık 2 yıldır müzakereleri devam eden birleşme görüşmeleri 16 Ocak 2021 tarihinde iki taraftan yapılan basın toplantısı ile duyuruldu. Pandemi öncesi yıllık 8 araç satan firmanın toplam cirosu ise 170 milyar avroyu geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda PSA grubu, Opel markasına bünyesine dahil etmeyi başarmıştı. Bu yapılan birleşmeyle bir çok büyük markanın ebevyn şirketi olacak Stellantis dünyanın en büyüklerinden biri haline gelecek. Birleşme sonrasında yaklaşık olarak 400 bin çalışanı olacak firma köklü firmaları da içinde barındıracak.

Stellantis markalar

FCA ve PSA Grubu Bünyelerinde Bulunan Markalar

Stellantis Bünyesinde Bulunacak Markalar

  • Alfa Romeo
  • Maserati
  • Abarth
  • Lancia
  • Fiat
  • Chreysler
  • Jeep
  • Dodge
  • Ram

İtalyan firma Fiat ve Amerika firması Chreysler’in birleşmesiyle ortaya çıkan FCA grubu bünyesiden bir çok köklü marka bulunuyor. Bir çoğu köklü italyan markaları olan bu firmalar Amerikan klasikleriye birleşmişti. Alfa Romeo, Maserati, Abarth, Lancia ve tabi ki Fiat. Chreysler tarafındaysa Jeep, Dodge, Ram ve Chreysler markalarını bünyesinde barındırıyordu. PSA Grubu ise Fransa’nın en köklü otomobil markalarını bünyesinde bulunduruyordu. Peugeout, Citroen ve Ds markalarının yanında geçtiğimiz yıllarda Opel kardeş şirketi Vauxhall’u da bünyesine katmıştı.

Dünyanın En Büyüklerinden Biri

Deutsche Welle (DW) Türkiye’nin haberine görebirleşme sonucunda kurulan firma Stellantis dünyanın en büyük 4. otomobil firması olacak. Kurulan firmanın şeflik pozisyonunaysa Peugeot CEO’su Carlos Tavares getirilecek. 50:50 ortaklığa sahip olacak firmaların iki tarafından da 5 adet yönetim kurulu üyesi belirlenecek. Herhangi bir üretim alanı kapatılmayacak. Opel’i bünyesine kattığından beri benzer ya da ortak parçalar kullanmaya başlayan firmada artık fiat araçlar için de bu geçerli olabilir.

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Otomobil