İlk Galatasaray fenerbahçe derbisi
İlk Galatasaray fenerbahçe derbisi
Spor

Tarihteki İlk Galatasaray Fenerbahçe Derbisi Ne Zaman Oynandı

Tarihteki İlk Galatasaray Fenerbahçe Derbisi Ne Zaman Oynandı?

İki ezeli rakip olan Galatasaray ve Fenerbahçe günümüze kadar yüzlerce kez karşı karşıya geldi. Kıtalar arası derbi olarak da adlandırılan Galatasaray Fenerbahçe derbisi ilk defa hangi tarihte oynanmış, ilk oynanan karşılaşma kaç kaç tamamlanmış, nerede oynanmış ve kim galip gelmiş kısa olarak sizlerle paylaşalım.

Galatasaray’ın kuruluşu

Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından 1905 yılında futbol takımı olarak Galatasaray Lise’si içerisinde kurulan Galatasaray, günümüze kadar birçok spor dalında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sayısız başarılar elde etmiştir.

Futbol anlamında aldığı en büyük başarı ise 2000 yılında Arsenal’i penaltılarda mağlup ederek ülkemize getirdiği UEFA Kupası ve 2001 yılında Real Madrid’i yenerek kazandığı Süper Kupa olmuştur.

Fenerbahçe’nin kuruluşu

Ziya Songülen, Galip Kulaksızoğlu, Enver Necip, Hakkı Saffet Tan ve Asaf Başpınar İngilizler tarafından kurulan Moda FC takımının maçlarını sıkı bir şekilde takip etmekteydiler. Bu kişiler 1907 yılında toplanarak, bir futbol takımı kurmaya karar verdiler. Ekip takım için gerekli çalışmaları başlattı ve kısa bir süre içerisinde kendilerine ait bir takım oluşturdu.  İsmini ise bulundukları semtin adını alarak Fenerbahçe olmasına karar verdiler.

1907 yılından beri yurt içinde birçok başarı kazanan Fenerbahçe ülkemizi yurt dışında da iyi bir şekilde temsil etmektedir.

İlk Galatasaray – Fenerbahçe derbisi (1909)

Şu anda Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın yerinde bulunan Union Club Sahası’nda Galatasaray ve Fenerbahçe ilk defa özel bir dostluk maçı ile karşı karşıya gelmiştir. 17 Ocak 1909 tarihinde oynanan bu özel maç sonucunda Galatasaray rakibi Fenerbahçe’yi 2-0’lık skor ile mağlup etmeyi başarmıştır..

Bu iki rakip arasındaki resmi olarak oynanan ilk maç ise 9 Ocak 1910 tarihinde İstanbul Futbol Ligi dahilinde yapılmıştır. Bu resmi karşılaşmada ise Galatasaray 3-0’lık bir skor Fenerbahçe karşısında galibiyeti kazanmıştır.

1 Comment

  1. […] yazdırmayı başarmıştır. İlk oynanan Galatasaray – Fenerbahçe derbisi yazımıza buradan […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Spor