Sapanca Golu

Koronavirüs kısıtlamalarının hala devam ettiği, aylardır evde oturmaktan küçük küçük depresyonlar ve kas-kemik ağrılarıyla yaşadığımız bir dönemdeyiz. Hangimiz oksijen ve huzur dolu bir tatilin hayalini kurmuyoruz ki? Tatil deyince gözünüz korkmasın, bir hafta sonu kaçamağı bile inanın size harika gelebilir. İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta, huzur dolu bir tatilin adresini veriyoruz: Sapanca! Bu yazımızda sizin için bir Sapanca Gezi Rehberi hazırladık. Sapanca ve çevresinde yapabileceklerinizi derliyoruz. Pandemi sonrası gidecekler için birkaç yeme içme önerisini de yazıya ekliyoruz.

Konaklama

Sapanca son dönemde Kartepe kayak merkezinin popülerleşmesi ve bölgeye açılan lüks otellerin de etkisiyle oldukça fazla ilgi görmeye başladı.  Aradığınız lüks bir tatilse elbette bölgedeki meşhur büyük otelleri tercih edebilirsiniz. Ancak sessiz ve insanlardan uzak bir tatil istiyorsanız bizim önerimiz gönlünüze göre bir ev kiralamak olacaktır. Bölgenin popülerleşmesiyle birlikte konaklama seçenekleri de son dönemde oldukça gelişmiş ve her bütçeye uygun bir ev bulmak mümkün. Kırkpınar ya da Kartepe bölgesinde kiralayacağınız bahçeli ve göl manzaralı bir ev ile tüm sıkıntılarınızdan uzaklaşmaya hazır olun. (Kırkpınar bölgesinde gece cırcır böceklerinin değil otoyol sesini dinlemek zorunda kalabilirsiniz.)

Sapanca Golu Yuruyus Yolu

Sapanca Yürüyüş Yolu

Sapanca İçinde Yapılabilecekler

Sapanca Gölü’nün bölgenin odak noktası olması nedeniyle huzur bulmaya göl kıyısından başlayabilirsiniz. Pandemi kısıtlamalarının devam ettiği bir dönemse termosta yanınızda taşıdığınız sıcak bir içecekle keyif yapabilirsiniz. Ya da cafeler açıksa göl kıyısında gölün üzerinde oturuyormuş hissi veren cafelerde huzur depolayabilirsiniz. Göl üzerinde uçuşan kuşları ve hatta şanslıysanız kano üzerinde antreman yapan sporcuları bile görebilirsiniz. Spor demişken, yok ben boş oturmayı sevmem biraz aktif bir şeyler olsun mu diyorsunuz? Göl kıyısında bisiklet kiralayarak veya yürüyüş yaparak aktif bir şekilde bol oksijeni içinize çekebilirsiniz.

Masukiye Alabalık

Maşukiye

Göl kıyısında oturduk dinledik, karnımız acıktı ne yapalım? Hem sağlıklı hem de bir kanyon hissi veren doğasıyla önerimiz kesinlikle Maşukiye olacaktır. Maşukiye restoranlarında alabalık ve diğer ızgara çeşitlerinin yanında gürül gürül akan bir suyun sesi ve ağaçların gölgesinde huzurlu bir yemek yiyebilirsiniz. İster kahvaltı ister diğer öğünler için, bizim önerimiz kesinlikle Akasya Alabalık olacaktır.

Kartepe’ye bu kadar yaklaşmışken biraz yukarıya çıkmamak olmaz. 🙂 Kış sezonu olmasa bile, rotanızı Kartepe’ye doğru çevirerek bolca oksijenin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Durup manzaranın keyfini çıkarmayı, yol kenarında semaverde çay demleyen cafelerde harika bir çay içmeyi atlamayın. (Küçük bir uyarı, aşağıya inerken aracın balatalarını biraz zorlayabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var.)

Sapanca Ormanya Tabiat Parkı

Sapanca Ormanya Tabiat Parkı

Siz de bir Instagram sever iseniz Sapanca içinde bulunan Ormanya Doğal Tabiat Parkı sizin için iyi bir seçenek olabilir. İçinde bulunan Hobbit Evleri ve oyun parkurlarıyla özellikle çocuklu ailelerin dikkatini çekiyor

Sapanca Yakınlarında Yapılabilecekler

Buraya kadar gelmişken biraz çevreyi de gezip görelim derseniz birkaç önerimiz daha olacak. Sapanca Gezi Rehberi sizin için ilçe sınırlarının ötesine geçiyor.

Sogucak Yaylasi

Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası, Sapanca merkeze 17 km uzaklıkta bulunan 1100 metre yüksekliğinde bir yayla.  Özellikle kampçılar ve off-road severlerin tercih ettiği bölgede küçük bir doğa keşfi yapabilirsiniz. Ancak yaylaya giden yol taşlık ve zorlu bir parkur olduğu için eğer araziye uygun bir aracınız yoksa dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, suyun içinde yüzen ağaçları, ve yemyeşil doğasıyla etkileyici ve oldukça farklı bir yer. Longoz’a Sapanca’dan yaklaşık 1 saat süren bir araç yolculuğu sonunda ulaşabilirsiniz.

Kerpe

Kerpe

Kısa süreli bir longoz gezisi sonrasında yönünüzü Karadeniz kıyısına çevirebilirsiniz. Kerpe’de Turkuaz rengi denizin ve Karadeniz havasının tadını bir arada çıkarabilirsiniz.

Sapanca’ya gitmek istiyor ancak tatilinizi planlamakla uğraşmak istemiyorsanız Limosa web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Limosa, sadece birkaç soruyla ihtiyaçlarınızı anlayarak size ve bütçenize en uygun tatili sizin için planlar.

Biraz daha fazla heyecan ararsanız, belki günübirlik bir Bolu gezisi bile yapabilirsiniz. Gezinizi planlamak için Bolu Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Seyahat