Uzungöl Trabzon
Uzungöl Trabzon

Karadeniz Gezi Rotanıza Bu Yerleri Mutlaka Ekleyin

Karadeniz gezisi birçok kişinin ölmeden önce yapılması gerekenler listesinin başlarında gelen bir madde. Muhteşem doğası, tertemiz havasıyla size kendinizi başka bir dünyada hissettirecek Karadeniz gezi rotanıza mutlaka eklemeniz gereken yerleri bu yazımızda sizin için derledik. Belki tüm Karadeniz’i gezeceğiniz bir rota, belki de sadece belirli bir bölge için planladığınız Karadeniz turunuz için muhteşem güzellikteki olmazsa olmaz yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Uzungöl Trabzon

Uzungöl – Trabzon

Uzungöl – Trabzon

Uznugöl, Trabzon’a yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan muhteşem bir yer. 1000 metre yükseklikte bulunan Uzungöl, yeşilin binbir tonuyla sizi kendine hayran bırakacak. Uzungöl’ün muhteşem doğasının tadını çıkarmak için bölgeyi tepeden gören kafelerde vereceğiniz bir molayla içinizi huzurla doldurabilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir ve hayallere dalabilirsiniz.

Sümela Manastırı Trabzon

Sumela Manastırı – Trabzon

Sümela Manastırı – Trabzon

Altındere Vadisi’nde bulunan Sümela Manastırı, derelerin arasında kalan muhteşem doğasıyla ve dik bir yamaca inşa edilmiş olmasıyla insanı hayrete düşüren bir yapı. UNESCO Dünya Kültür Mirası listelerinde yer alan manastır aslında bir Rum Ortodoks manastır ve klisesi. İçine girmeseniz bile ziyaret ettiğinize değecek muhteşelmlikteki manastırı görmeden Trabzon’dan ayrılmayın. Geri dönüş yolunda ise Hamsiköy sütlacının tadına yerinde bakmayı ihmal etmeyin.

Ayder Yaylası Rize

Ayder Yaylası – Rize

Ayder Yaylası – Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası, ülkemizde yayla denince akla ilk gelen yerlerden birisi. 1350 metre yükseklikte bulunan bu yayla ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olmakla birlikte bölgedeki kaplıcalırıyla da meşhurdur. Bölgenin etrafındaki şelalaer ve tertemiz havasının tadını içinize çekebileceğiniz Ayder Yaylası, günümüzde malesef doğal güzelliklerinden çok beton yapılarıyla karşımızda çıkıyor.

Palovit Selalesi Rize

Palovit Şelalesi – Rize

Palovit Şelalesi – Rize

Rizen’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan başka bir güzellik olan Palovit Şelalesi Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunuyor. El değmemiş doğası ve muhteşem gürültüsüyle sizi mest edecek olan şelalenin aktığı noktaya kadar küçük bir köprü aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Firtina Deresi Rize

Fırtına Deresi – Rize

Fırtına Deresi – Rize

Kaçkar dağlarında bulunan derlerin birleşmesiyle oluşan Fırtına dersei, Doğu Karadeniz’de umutlaka görmeniz gereken muhteşem yerlerden birisi. Ülkemizde rafting yapılan nadir yerlerden birisi olan Fırtına Deresi’nde bir rafting turuna katılarak kendinizi maceraya atabilir, muhteşem köprüler üzerinden gürültülü suları seyre dalabilir ve huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Fırtına Deresi Çamlıhemşin’den başlayarak Ayder’e kadar uzanan 57 km lik bir deredir.

Borcka Karagol Artvin

Borçka Karagöl – Artvin

Karagöl – Artvin

Sadece muhteşem fotoğraflarına baktığımızda bile içimizi huzurla dolduran Karagöl, ülkemizde ölmeden önce kesinlikle görülmesi gereken doğa harikalarından birisi. Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl, şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta, Karagöl Sahara Milli Parkı içinde bulunuyor. Bu muhteşem tabiat parkı içinde kamp yapabilir, sandal kiralayarak  bir göl gezisine çıkabilir, huzur dolu yürüyüşler yapabilir ya da kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var: aslında iki Karagöl var, birisi Borçka Karagöl, diğeri Şavşat Karagöl. Bizim önerimizse gitmişken her ikisini de ziyaret etmenizden yana olacaktır.

Mencuna Selalesi Artvin

Mençuna Şelalesi – Artvin

Mençuna Şelalesi – Artvin

Hayatınız boyunca birçok şelale görmüş olabilirsiniz ancak Mençuna Şelalesi size hepsini unutturacak muhteşemlikte bir yer. Artvin’in Arhavil ilçesinde bulunan bu şelale, siyah kayalar üzerinde oluşturduğu bembeyaz köpükleri ve gürül gürül sesiyle sizi kendine aşık edecek.

Kafkasor Yaylasi Artvin

Kafkasör Yaylası – Artvin

Kafkasör Yaylası – Artvin

Artvin şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan Kafkasör Yaylası, tertemiz havasıyla oldukça huzurlu bir yer. Burada Kafkas ve Karadeniz kültürünün izlerine birlikte tanıklık edebilir, yerlilerle keyifli sohbetlere dalarken mis gibi çaylarından yudumlayabilirsiniz. Eğer bölgeyi Temmuz ayında ziyaret ederseniz, düzenlenen festivallere katılarak bu kültürü daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Amasra

Amasra

Amasra – Bartın

Batı Karadeniz’in en güzel bölgelerinden birisi olan Amasra, tarihi boyunca birçok medeneyite yuva olmuş bir liman ve ticaret kenti. İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı nedeniyle hafta sonu tatili için bile değerlendirebileceğiniz bir konumda.  Amasra’da Gürcüok Mağasrası, Göndere Şelalesi, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Boztepe bölgelerini ziyaret ederek  ilçenin tadını çıkarabilirsiniz.

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri

Safranbolu – Karabük

Tam bir masal kenti olan Safranbolu, fotoğraflarıyla kendine hayran bırakan küçük ama harika bir Karadeniz ilçesi. Safranbolu ziyaretinizde şehrin muhteşem mimarisinin tadını çıkarmanın yanısıra Tokatlı Kanyonu’nda bir gezi yapabilir, Kristal Teras üzerinden kanyon manzarasını izleyebilir ve Bulak Mağarası’nda bulunan dikit ve sarkıtları izleyerek kendinizi büyülenmiş hissedebilirsiniz.

Eğer Karadeniz gezisine gitme için henüz erken daha yakın bir gezi planlamak istiyorum derseniz İstanbul’a Yakın Tatil Önerileri yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Seyahat