Boston Dynamics'in Yeni Yıl Dansı

Boston Dynamics’ten Yeni Yıl İçin Robot Dansı

Boston Dynamics 2020’nin son günlerinde kendinden bahsettirmeyi yine başardı. Ünlü robot üreticisi olan Boston Dynamics, yaptığı robotlarla alakalı olarak adından oldukça söz ettiriyor, hatta bazı kişiler tarafından ürkütücü ve korkutucu bir durum olarak görülüyordu.

Yeni Yıl Dansı

Boston Dynamics’in robotları bu sefer kendilerinden korkutmayacak bir hamle yaptılar. Youtube üzerinden paylaşılan video ile yeni yıl danslarını sergilediler. Arka plandan çalan müzik ile beraber kendilerinden geçen robotlar çok güzel bir koreografi ile izleyicileri kendilerine hayran bırakmayı başardılar.

Boston Dynamics’in Robotları

Yeni yıl videosunu izlediğinizde üç farklı robot tipi göreceksiniz. Bu robotların isimleri Spot, Handle ve Atlas.

Atlas

Videonun ilk başında sizi karşılayan ve insan vücuduna çok benzeyen bir yapısı bulunan robot Atlas. Atlas’ın çıkış amacıda ilk başta bahsettiğimiz gibi insan vücudunun kopyalanabilmesi ve bunun geliştirilmesi üzerine kurulmuş. Atlas, şu ana kadar çıkmış en iyi insansı robot olarak gösterilmekte.

Atlas’ın özellikleri ise saniyede 1,5 m/s hızla koşabiliyor, 1,5 metre boyunda ve 80 kg ağırlıkta.

Spot

Video’da Atlas’ların arasına girerek dans etmeye başlayan köpek robotun adı Spot. Daha çok güvenlik işlerinde kullanılan bu robot, aktif olarak satışta. Yaklaşık 75 bin dolar karşılığında bu robotu sizde satın alabilisiniz.

Spot’un özellikleri ise 1,6 m/s hızla koşabiliyor. Zorlu ve engebeli yüzeylerde 4 ayaklı olmasını kullanarak rahatça aşabiliyor. Aynı zamanda 14 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor.

Handle

Handle aslında depo yönetimi odağında çıkarılan bir robot. Uç noktalara erişebilmek ve kutu taşıma işlemlerini kolaylaştırabilmek adına tasarlanmış. Tekerlekli ayakları olmasına karşı denge kabiliyeti oldukça yüksek.

Handle ise saatte 360 kutuya kadar taşımakla beraber, 3m yukarıya kadar uzanmakta ve 15 kg’lık kutuları rahatça kaldırabilmekte. Maksimum hızı ise 4 m/s.

Boston Dynamics robotları hakkında daha detaylı bilgiyi kendi resmi sitesinden alabilirsiniz.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Teknoloji