Tenis

Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın 2020 Final Tarihi Yaklaştı

Amerika Açık (Foto: Brad Penner/USTA)

Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın 2020 Final Tarihi Yaklaştı

Milyonlarca kişinin takip ettiği tenis sporunun en önemli turnuvalarından biri olan Amerika Açık Tenis Turnuvası yani Amerika Grand Slam Şampiyonası 2020’de diğer senelerden farklı bir şekilde yürütülüyor.

Mart ayı ile birlikte dünyada Covid-19 salgının ile birlikte bir çok spor müsabakası ertelendi veya iptal edildi. Bununla beraber takımlar, sporcular ve turnuvalar çok büyük darbeler aldı. Tenis sporunda da bu salgın nedeni ile 2020 yılı takvimi birbirine girdi.

Amerika Açık Seyircili mi Oynanıyor

Korona virüs salgının ile birlikte yayılımı engellemek için devletler, hükümetler birçok önlem alıyorlar. Spor müsabakalarında da bu durum ekstra önlemler alınarak gerçekleşiyor.

Turnuva yönetimi tarafından salgından etkilenmemek adına bu seneki şampiyona için önemli kararlar alındı. Sporcular en fazla 3 kişilik bir ekip ile turnuvaya katılabilecek, 48 saat içerisinde 2 kere test yaptırması gerekecek ve kendilerine tahsis edilen lojmanlarda kalacaklar. Aynı zamanda bu zorunluluklar sadece sporcular için değil hakemler veya diğer şampiyona görevlileri içinde geçerli olacak. Ayrıca çizgi hakemlerinin yerine artık takip cihazları eklenerek maç sırasında kort üzerinde daha az kişinin olması sağlanmaya çalışılacak.

Bununlar beraber turnuvanın seyircisiz oynanaması kararı da alındı. Bu nedenle 2020 Amerika Grand Slam Turnuvası seyircisiz olarak oynanacak.

Amerika Açık 2020

Amerika Açık’ta Ödül Ne Kadar

2020 yılında salgın önlemlerine karşı alınan önlemler sonucunda ödül miktarında da düşme yaşandı.

2019 yılında toplamda 57 milyon dolarlık bir ödül dağıtan Amerika Açık Tenis Turnuvası bu sene toplamda 53,4 milyon dolarlık bir ödül dağıtacağını duyurdu. Bu ödül neredeyse bir önceki yıl yani 2018 yılındaki ödül miktarı ile aynı. Bunun nedenleri arasında salgın nedeni ile sponsor bulunmasında zorlaşma, dünyadaki ekonomik daralma, seyircisiz oynama gibi nedenler konuşuluyor.

Amerika Açık Tenis Turnuvası Final’i Hangi Tarihte Oynanacak?

Dünya’nın en önemli tenis turnuvasından biri olan Amerika Açık’ta final maçları bu sene 12 ve 13 Eylül’de oynanacak. 12 Eylül’de Kadınlar 13 Eylül’de Erkekler finali oynanacak olup ülkemizde Eurosport kanalı üzerinden naklen izlenebilecek.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like