F1 2020 Yılın Yarışı: Türkiye GP

Formula 1’de 2020 Yılının Yarışı: Türkiye GP

2020 yılında sezon takviminin yenilenmesi ile birlikte takvimde kendine yer bulan Türkiye GP, yarış öncesinde ve sonrasında kendinden fazlaca söz ettirmeyi başarmıştı.

Sezon takvimi içerisinde Türkiye GP’nin açıklanması ile birlikte sürücüler, Türkiye GP ve İstanbul Park ile ilgili birçok demeç vermişti. Genç pilotların burada yarış yapmayı ve yeni bir pisti tanımayı istemesi haricinde, usta pilotlar ve önceden İstanbul Park’ta yapılan F1 yarışlarına katılmış pilotlar, önceki dönem gibi yarışın eğlenceli geçmeyeceğini, yeni arabaların daha fazla yol tutuşu olduğu için İstanbul Park’ın sembolü olan 8. virajın eski heyecanının kalmayacağını söylemişlerdi.

Takımlar İstanbul Park’a yerleşmesi ile birlikte ilk antreman seansında kaymalar yaşanmaya başladı. Birçok pilot pistin üzerinde zor durabiliyor, bazıları ise sadece spin atıyordu. Burada takımlar ve lastik üreticisi, yakın zamanda pistin tekrardan asfaltlanmasının yanlış bir hamle olduğunu, bu asfaltlama işleminin yol tutuşunu düşürdüğünü söyledi.

Bu zorlu pist koşullarının üzerine birde yarış günü yağmur eklenmesi ile birlikte Türkiye GP’de yarış tamamen strateji ve pilotaja kaldı. Sürücüler için ne kadar zor olursa olsun, izleyiciler için çok eğlenceli bir yarış olmuştu. Türkiye GP’nin böyle bir yarışa ev sahipliği yapmasından Formula 1 yetkilileri ve takımlar memnun kalmış,  İstanbul Park ise 2021 yılında tekrardan Formula 1’e ev sahipliği yapması gerektiğini göstermişti.

Takvimin Abu Dhabi ile yarışı sonrasında bitmesi ile birlikte, Formula 1’in kendi sitesinden izleyicileri ile yaptığı oylama sonucunda 2020 sezonunda böyle heyecanlı bir yarışa ev sahipliği yapan Türkiye GP’nin oylamaya katılan kişilerin %33’ünden oy alarak birinci oldu. İkinci sırada ise İtalya GP oyların %25’ini aldı. Üçüncülük ise oyların %18’ini alan Sahkir GP oldu.

1Türkiye Grand Prix’si%33
2İtalya Grand Prix%25
3Sakhir Grand Prix%18

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Motorspor