Türkiye GP, İstanbul Park
Türkiye GP, İstanbul Park

Formula 1 Türkiye GP Yıllar Sonra İstanbul Park’ta!

Korona salgını ile 2020 takvimininde değişiklik yapılan Formula 1’de geçtiğimiz hafta Emilia-Romagna GP, İtalya Imola’da gerçekleşti. Merdeces F1 AMG takımının 7. şampiyonluğunu kutladığı yarışta yarışın galibi Lewis Hamilton oldu. Imola’dan sonra Formula 1’in durağı 12-15 Kasım tarihleri arasında İstanbul Park, Türkiye GP olacak.

Formula 1’de Covid-19 salgını ile karışan sezon takviminde geçen hafta ilk defa Portekiz GP yapıldı. Bu haftada yine Koronavirüs salgını ile kendine 2020 sezonunda yer bulan Emilia – Romagna GP 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde 3. kez İtalya’da Autodromo Dino Ferrari pistinde İmola‘da gerçekleşecek.

Imola’da Zafer Hamilton’un!

Imola’da yarış heyacanlı bir şekilde start aldı. Pilotların böyle pistlere ihtiyacımız var dediği, seyircilerin de bu tür yarışları izlemek istiyoruz diye talepte bulunduğu Imola’da yarışın galibi Lewis Hamilton oldu.

Start anında 3. sıraya düşen Hamilton, ilk pit stop’u geç atmak istedi. Takımın onayı ile birlikte pite girmeyen Hamilton birinci sırada iken, Esteban Ocon’un aracının arzalanması ve pist kenarına çekmesi ile sanal güvenlik aracı uygulaması gerçekleşti. Bu sırada pite giren Hamilton, birinci olarak çıkmayı başardı ve uyguladığı strateji ile podyumda birincilik basamağında yer almayı başardı.

Podyumun ikinci sırasında yer alan Valtteri Bottas ise ilk turlarda aracına bir cismin çarpması ile birlikte hızlanma sorunları yaşadı. Max Verstappen‘i uzun bir süre boyunca arkada tutmayı başarsada, genç pilota geçilerek yarış içerisinde üçüncülüğe düştü. Verstappen’in sağ arka lastiğinin patlaması ve yarış dışında kalması ile birlikte podyumda ikinci basamakta yer almayı başardı. Bottas ve Hamilton’un double yapması ile birlikte Mercedes F1 AMG, takımlar şampiyonluğunu bu yarışta ilan etmiş oldu.

Riccardo ve Hamilton

Riccardo ve Hamilton

Verstappen’in yarış dışı kalması ile birlikte podyumda üçüncülüğü Daniel Riccardo aldı. 2020 sezonunda ikinci kez Renault ile podyuma çıkmayı başaran Riccardo, geçen çıktığı podyumda ayakkabıdan şampanya unutmuştu. Bu yarış sonrasında merakla izlenen Riccardo bu sefer kendi geleneğini unutmadı ve Hamilton ile birlikte ayakkabısından şampanya içti.

Emilia – Romagna gp Yarış Özeti

Türkiye GP Hangi Kanalda Yayınlanıyor?

2020 sezonunun 14. yarışı olan Türkiye GP, naklen S Sport ve S Sport+ ekranlarında yer alacak. S Spor’u D-Smart 78. Kanal, TV+ 77. Kanal ,TiviBu 73. Kanal, Kablo TV 240. Kanal ve Vodafone TV 11. Kanal’dan izleyebilirsiniz. 

Formula 1 Türkiye GP Programı

  • 1. Antreman : 13 Kasım 11:00 – 12:30
  • 2. Antreman : 13 Kasım 15:00 – 16:30
  • 3. Antreman : 14 Kasım 12:00 – 13:00
  • Sıralama Turu : 14 Kasım 15:00 – 16:00
  • Yarış : 15 Kasım 13:10 – 15:10

İstanbul Park Yarış Pisti

2005 – 2011 yılları arasında Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park, Korona salgını ile birlikte yeniden şekillenen 2020 sezonunda Türkiye GP‘ye ev sahipiliği yapacak.

İstanbul Park

İstanbul Park

Toplam 5.338 metre olan pistte 14 viraj bulunmaktadır. sekizinci viraj olarak adlandırlan viraj ise İstanbul Park’ın sembolü olarak adlandırılıyor. Bugüne kadar Formula 1’e ev sahipliği yaptığı yarışlarda ise en fazla galibiyeti Felipe Massa almış durumda.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Motorspor