Yeni Seat Leon

2021 yılında ülkemize gelmesini beklediğimiz araçlardan biri de Yeni Seat Leon. Dikkat çekici tasarımı, yenilenen iç yaşam alanı ve teknolojik gelişmeler Leon’un ön plana çıkamasını sağlayacağa benziyor. Hatta AUTOBEST tarafından yapılan değerlendirme sonucunda “Avrupa’da 2021 Yılının Satın Alınabilecek En İyi Otomobili – Best Buy Car of Europe 2021” ödülüne layık görüldü.

Gelin şimdi Yeni Seat Leon’un detaylarına ve Türkiye fiyatlarına göz atalım.

Yeni Leon’un Dış Tasarımı

Volkswagen’in MQB platformuna tasarlanan bir diğer otomobil Seat Leon olmuş. Yeni Leon’a ön taraftan baktığımızıda tamamen yenilenen ızgara ve ön aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Önceki nesline göre daha geride konumlandırılan LED ön farlar otomobile daha karakteristik ve sert bir görünüm kazandırıyor. Bir önceki nesile göre uzayan kaput, aracın iddialı tasarım anlayışına katkıda bulunuyor ve ön taraftaki sert çizgileri destekleyerek kararlı duruşunu artırıyor. Arka tarafta ise bagaj boyunca uçtan uca uzanan LED arka farlar, sportif bagaj yapısı ile aracın dinamik kimliğini vurguluyor. LED aydınlatmalar ve arka spoiler ise hareketli çizgiler oluşturuyor.

Yeni Leon bir önceki nesline göre 50 mm daha uzun aks mesafesine sahip olması sayesinde arka koltuklarda daha geniş bir diz mesafesi sunuyor. Büyüyen boyutları, SEAT’ın en başarılı modelini daha da kullanışlı hale getiriyor ve arka koltuk bölümünde daha geniş alan yaratıyor.

Yeni Seat Leon

Yenilenen İç Tasarım ve Konfor

Tamamen yenilenen SEAT Leon’da sürücü ve yolcu odaklı sade bir iç tasarım dikkat çekiyor. Yenilenen iç mekanın en başında 10 inç dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi geliyor. Arayüz ve fonksiyonel olarak tekrardan tasarlanan multi-media sistemi kullanıcılar için artık daha kullanışlı. Aynı zamanda bu sistemde kullanıcılar Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini kullanabilecekler.

Konfor ve tasarım olarak yenilenen özelliklerden biri ise Çok Renkli Ambiyans Aydınlatması. Tüm konsolda ve kapılar boyunca devam eden ambiyans aydınlatması dekoratif olarak şık bir görünüşün yanı sıra, aynı zamanda kör nokta tespit, araçtan çıkış uyarısı, şerit takip asistanı gibi bir dizi önemli fonksiyonu da sağlıyor.

Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call) sayesinde, olası bir kaza durumunda acil servis ile doğrudan iletişim karabiliyor. Bu sistemle birlikte, acil durum araması haricinde, araç konumu, motor tipi, araç rengi veya yolcu sayısı gibi araçtaki önemli verilerin acil servislere gönderilme imkanı da sunuyor.

Yeni Leon İç Tasarım

Güvenlik

Yeni Leon, Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen testlerde beş yıldıza layık görüldü. Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Acil Durum Asistanı, Yarı Otonom Seyahat Asistanı, Şerit Takip Asistanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni gelişmiş sürüş destek sistemlerini bir araya getiriyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra, 7. hava yastığı olarak “Ön Orta Bölümde Merkezi Hava Yastığı” aracın tüm donanımlarında standart sunuluyor.

Saatte 210 km hıza kadar desteklenen dur-kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve Şerit Takip Asistanından yararlanan Seyahat Asistanı, uygun koşullarda aracı aktif olarak şeridin ortasında tutup hızını trafiğin akışına göre ayarlayarak gaz, fren ve direksiyon kontrollü yarı otonom bir sürüş vaat ediyor.

Yeni Motor

Yeni Leon’da benzinli motorların tamamı turbo şarjlı TSI motor seçeneklerinden oluşuyor. 1.0 litre motor seçeneklerinde 110 hp düz vites ve 7 ileri DSG otomatik vites seçenekleri bulunuyor. 1.5 litre benzinli motorlar ise 130 hp düz vites ve 150 hp 7 ileri DSG otomatik vites seçeneğiyle sunuluyor.

Otomatik vites seçeneklerinin tümü 48V Li-Ion batarya ve jeneratör içeren bir hafif-hibrit (mHEV) teknolojisiyle donatılmış. eTSI olarak adlandırılan bu sistem, araca kalkış esnasında destek sağlamak amacıyla devrede giriyor ve yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Leon’un 1.5 litrelik motorlarında, verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için Aktif Silindir Yönetimi (ACT) özelliği bulunuyor. Bu özellik ile birlikte motor, bazı sürüş koşullarında 2 silindir ile çalışıyor ve yakıt tüketimini azaltıyor.

Yeni Seat Leon

Leon’un Donanımları

Yeni Leon Türkiye’de ilk etapta Style, Style Plus ve FR olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi sunulacak. Konfor odaklı Xcellence donanım paketi ise 2021 ikinci çeyrek içerisinde satışa sunulacak.

Style donanımında standart olarak sunulan 16″ Alüminyum Alaşımlı Jantlar, EcoLED Ön ve Arka Farlar, Dönüşe Duyarlı LED Ön Sis Farları, Elektrikli Ayarlanabilir ve Isıtmalı Yan Aynalar, Arka Park Sensörleri, Otomatik Klima, Ön ve Arka LED Okuma Lambaları, LED Aydınlatmalı Makyaj Aynaları, Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, Çok Fonksiyonlu Deri Direksiyon Simidi, 8,25″ Dokunmatik Renkli Ekranlı Multimedya Sistemi, Sürücü ve Yolcu Yükseklik Ayarları, Ön Bölge Asistanı (Front Assist), Şerit Takip Asistanı (LKS) ve Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call) öne çıkan özellikler arasında bulunuyor.

Style Plus pakette ise Style donanıma ek olarak Üç Bölgeli Otomatik Klima ile birlikte Isı Kontrollü Arka Orta Havalandırma Kanalı ve Arkada Aydınlatmalı USB-C Çıkışları sunuluyor. Görsel olarak Koyu Karartılmış Arka Camlar eklenirken; teknoloji cephesinde ise Geri Görüş Kamerası, Kablosuz Şarj Ünitesi ve Full Link Teknolojisi öne çıkan diğer özellikler arasında göze çarpıyor.

Otomobile daha sportif bir karakter kazandıran FR donanım paketinde ise 17” Alüminyum Alaşımlı Jantlar, Full LED Mercekli Ön Farlar, “Infinite LED” Arka Farlar, Dinamik LED Arka Sinyaller ve Yan Ayna Altlarında “Hola” Karşılama Işığı, Koyu Karartılmış Arka Camlar, Elektrikli Ayarlanabilir, Isıtmalı ve Katlanabilir Yan Aynalar, Ön ve Arka Park Sensörleri, Üç Bölgeli Otomatik Klima ve Isı Kontrollü Arka Orta Havalandırma Kanalı, 10,25″ Dijital Gösterge Paneli, Tek Renkli LED Ambiyans Aydınlatması, 10” Dokunmatik Renkli Ekranlı Multimedya Sistemi, Krom Egzoz Görünümlü Arka Difüzör, bagaj kapağında FR logosu, Sürüş Profili Seçimi, İç bölümde deri kaplamalı kapı paneli, spor tip koltuklar ile kırmızı dikişli koltuk döşemeleri ve FR logolu deri direksiyon simidi yer alıyor

Yeni Leon Satış Fiyatı

SEAT markasının amiral gemisi olan SEAT Leon, 1.5 TSI 130 HP motor ve FR donanım seçeneğiyle 231.500 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuldu. 1.0 TSI 110 HP Style ve 1.0 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 110 HP DSG Style Plus seçenekleri ise Şubat ayı içerisinde satışta olacak. 1.5 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 150 HP DSG motor seçeneğinin ise 2021 yılı ikinci çeyrekte satışta olması planlanıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Otomobil