Teknoloji - Bilim

Havacılığın Doğuşu: Uçağın İcadı

Uçağın İcadı
Uçağın İcadı

Havacılığın Doğuşu: Uçağın İcadı

Bir zamanlar inşalar için uçuş havada kalmak bir hayal ve rüya olarak düşünülse de, günümüzde bu durum artık tam tersine dönmüş durumda. Uçaklar bu hayali gerçekleştirmemize yarayan araçlar olarak artık hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Gelin bakalım uçakların tarihi nasıl başlamış, uçağın icadı ne zaman gerçekleşmiş ve ilk uçak ne zaman üretilmiş inceleyelim.

Yüzyıllar öncesinden beri insanların havada kalma isteği sonucunda birçok girişim yapılmıştır. Bu girişimlerden bizim tarihimizde yer alan örneği ise Hazarfen Ahmet Çelebi‘nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kollarına kanat şeklinde tahta parçaları takarak uçmasıdır.

İlk Uçak Denemesi

Takvim 18 Ağustos 1871’i gösterdiğinde  Alphonse Pénaud, Tuileries Bahçesi’te Parisli yetkililer ile birlikte kendi tasarladığı yapısal dengeli uçağı 11 saniye boyunca 40 metre uçurarak havacılık tarihinde önemli bir etki yaratmıştır. Sonrasında ise Amerika’da bulunan Octave Chanute uçak yapımı için tarihte yapılan bütün çalışmaları toplamış ve birçok araştırma yapmıştır. Chanute, 1896 yılında hareketsiz kanatlı uçuş ilkeleri yayınlamaya başladı ve gelecek için altyapıyı hazırlamış oldu.

Wright Kardeşler

Orville ve Wilbur Wright kardeşler oynadıkları oyuncaklardan ilham alarak uçak yapmak için çalışmalara başladılar. Motorlu, motorsuz, insan gücü ile çalışabilen ve birçok şekilde uçak üretmeye çalıştılar. Wright kardeşlerin bu çalışmaları başarılı olamamıştı. Çünkü bu çalışmalarda gerekli gücü bulamadılar, tam kontrol edemediler, dönüşleri yapamadılar ve birçok eksileri ortaya çıkmıştı. Wright kardeşler bu eksikleri kapayabilmek için tekrardan araştırmaya koyuldu ve geçmişte yapılan bütün çalışmalardaki kendilerine uygun fikirleri alarak yeni yöntem geliştirmeye başladılar. Kuşları örnek alarak uçmak için gerekli olan parçaları tasarlasalarda gerekli olan itme kuvvetini oluşturamadılar.

Güç üretimi için yapılan denemelerin en sonunda araba motoru koymaya karar verdiler ancak uçak için uygun bir araba motoru bulamadılar. Wright kardeşler bunun üzerine uçak için özel olarak kendi motorlarını tasarladılar ve uçağa uygun bir şekilde monte ettiler. Sonrasında ise yaptıkları çalışmların patentini almak için başvuruda bulundular.

Uçağın patentini aldıktan 9 ay sonra tarih 17 Aralık 1903’ü gösterdiğinde Wright kardeşler Kuzey Karolina‘da ilk uçuşlarını başarıyla tamamladılar. 10 feet yükseğe çıkarak 12 saniyede 120 metre yol kat etmişlerdi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like