Teknoloji - Bilim

Dijital Dünya’nın Başlangıcı İnternetin İcadı

İnternetin İcadı
İnternetin İcadı

Dijital Dünya’nın Başlangıcı İnternetin İcadı

Günümüzde saatlerce kullandığımız ve bağımlılık haline gelen internet, ne zaman kim tarafından icat edildi? İnternet hangi olayların sonucunda hayatımıza girdi? İnternetin icadı ve bugün kullandığımız teknolojilerin alt yapısını kimlerin ne zaman hazırlandığını gelin haberimizin detayında inceleyelim.

İlk Denemeler ve ARPANET

İnternetin ilk adımları aslında 1950’li yıllara dayanıyor. Soğuk savaş döneminde Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya göndermesi, Amerika için psikolojik bir sıkıntı olmakla beraber iletişim ve haberleşme anlamında sorun çıkarabilecek bir tehdit olarak görülüyordu.

Bilgisayarların bu dönemlerde yavaş yavaş önem kazanması ile birlikte ABD yeni bir iletişim kanalı oluşturmak için kolları sıvadı. Amerika Savunma Bakanlığı ve bazı Amerikan üniversiteleri birleşerek kapalı bir güvenlik ağı ARPANET projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladılar.

ARPANET aslında askeri anlamda haberleşme sağlayan ve dışarıya kapalı bir sistem olarak tasarlandı. Bu sistemin sunucuları dört farklı bölgede bulunuyordu. Bu bölgeler Ucla, Santa Barbara, Utah Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’ydi. Takvimler 29 Eylül 1969’u gösterdiğinde ise ARPANET üzerinden ilk iletişim iki sunucu arasında gerçekleşti.

ARPANET Ağı

Cerf ve İnternet

ARPANET projesinin hayat geçirilmeye çalışıldığı dönemde Vinton Cerf, Stanford Üniversitesi’nde matematik alanında yüksek lisans yapmaktaydı. Cerf’in sevgilisi ise duyma engelliydi. Cerf bu yüzden sevgili ile farklı kanallardan farklı şekillerde iletişim kurabilmek için araştırmalar yaptı ve en sonunda veri tipi transfere odaklandı.

Cerf, ARPANET’in ortaya çıkması ile birlikte bu sistemin kişisel kullanıma açılması gerektiğini savundu. Bunun üzerine yeni bir iletişim ağı oluşturmak için kendi projesini hazırladı ve destek aramaya başladı. Aradığı desteği bulmakla kalmayan Cerf, 1973 – 1978 yılları arasında TCP/IP teknolojisini geliştiren ekibin içinde yer aldı. 1983 yılında da TCP/IP teknolojisi tanıtılarak hayata geçirilmeye başladı.

TCP/IP teknolojisi ile birlikte ağ bağlantıları artık kişisel kullanım için açılmış ve günümüz teknolojilerinin alt yapıları hazırlanmış oldu. Bununla beraber günümüzde kullandığımız teknolojilerden mail, web, html gibi birçok şeyin oluşturulmasına katkı sağlayan Vinton Cerf, internetin mucidi olarak adlandırıldı ve “İnternet Dünyasının Başkanı” ödülüne layık görüldü.

 

 

4 Comments

  1. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. Rasla Ewart Nannie

  2. just right content, i love it

  3. greatest content, i love it

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like