Daktilo ve Hikayesi
Daktilo ve Hikayesi

Daktilo Ne Zaman İcat Edildi? Daktilonun Tarihi

Günümüzde kişisel bilgisayarların yaygın biçimde kullanılmasıyla işlevselliğini yitirmiş olan daktilo, geçtiğimiz yüzyılda ofisleri, evleri, kamu binalarını şekillendirmiş bir icattır. Bu yazımızda daktilonun hangi tarihte üretildiğine göz atacağız.

Daktilo Denemeleri

Günümüz dünyasında olduğu gibi eski dönemlerde de birçok kişi yeni bir ürün ve teknoloji geliştirmek için aynı anda çalışmışlardır. Daktilonun icadı sırasında da böyle bir ortam oluşmuştur. Birçok mucit aynı anda paralel şekilde çalışmalarına devam etmişlerdir. Bu mucitlerin ilk hedefi daha hızlı yazı yazabilmek için bir makine üretmektir.

Bu amaç uğruna çıkan ilk makine, 1575 yılında Francesco Rampazetto tarafından geliştirildi. Bu makine kağıt üzerine harfleri basmaya yarıyordu. Sonrasında ise 1714 yılında Henry Mill adında bir mucit, Birleşik Krallıkta daktiloya çok benzer bir ürün çıkararak patent aldı. 1829 yılında ise Amerika’da yaşayan William Austin Burt “Typograph” adında bir makinenin patentini aldı. Londra bilim müzesine göre Burt’un yaptığı bu makine ilk belgelenmiş yazı makinesi olarak tarihe geçmiştir.

1865 yılında Danimarkalı Rasmu Malling-Hansen, Hansen yazı topu adlı bir makine üretti. 1870 yılında satışa çıkan makine ilk ticari anlamda satılan yazı makinesi oldu. Daktilodan çok elektrikli daktilonun atası olarak kabul edilen alet 1900’lü yıllarda daktilonun yaygınlaşmasına kadar kullanılmaya devam etmiştir.

İlk Daktilonun Çıkışı

Ticari anlamda başarılı ilk daktilo ise 1878 yılında Amerikalı Christopher Latham Shoes, Frank Haven Hall, Carlos Glidden ve Samuel W. Soule tarafından üretildi. Daktilo üretildikten sonra 12.000 dolara patenti satıldı. Patenti satın alan Densmore ve Yost firması dikiş makinesi üreticisi olan E. Remington ve Sons firmasıyla anlaşarak ürünü seri üretime geçirdiler. Sholes and Glidden Type-Writer ismiyle piyasaya çıkan ürün İngilizce’de “Typewriter” yani “Daktilo” kelimesinin de kullanılmaya başlamasına sebep olmuştur. Daktilo ticari anlamda o kadar başarılı olmuştu ki klavyenin harf yerleşimi olan QWERTY bir nevi endüstri standardı olmuş ve diğer üreticiler tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like