Güncel

Yılbaşı Hangi Gün, Yılbaşında Sokağa Çıkmak Yasak Mı?

Yılbaşı
Yılbaşı Tatili

Yılbaşı Hangi Gün, Yılbaşında Sokağa Çıkmak Yasak Mı?

2020 senesi yakın tarihin en kötü yılı olabilir. İlk vaka haberini aldığımız Mart ayından beri çoğunlukla evdeyiz. Aşı haberlerinin yaygınlşmasıyla beraber umutlarımız artsa da ortada halen büyük bir tehlike söz konusu. Yeni yıla umutla ve sevdikleriyle beraber girmek isteyenler yılbaşı tatili ile haberleri merak ediyor. 2020 yılının bitişi ve yeni yılın başlangıcı hangi güne denk geliyor? Bu günlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?

Yeni Tedbirler

Covid-19 vakalarının artmasıyla beraber Aralık ayının başında yeni tedbirler açıklandı. Bu tedbirlere göre Haftaiçi akşam 21.00’den, sabah 05.00’e kadar, haftasonu ise Cuma akşam 21.00’den, Pazartesi sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Peki bu tedbirler haftasonuna gelen yılbaşını etkileyecek mi? Yılbaşı tatili ne zaman?

Yılbaşı Tatili

Bu yıl 31 Aralık gecesi perşembe gününe denk geliyor. 1 Ocak Cuma günü resmi yılbaşı tatili. Tatilin ardından hemen haftasonun gelmesi ise 4 günlük bir tatil yapacağımız anlamına geliyor. Haftasonu sokağa çıkma yasakları haftasonuna yakın bir günde kutlanan yılbaşını etkileyecek mi?

Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Bu konu hakkında alınmış net bir kararın olmamasıyla beraber Bir bilim kurulu üyesinden tahmini açıklamalar da geldi. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof.Dr. Mustafa Necmi İlhan bir açıklamada bulundu. Koronavirüs salgınını azaltmaya yönelik bu sene yılbaşı gecesinden geçerli 4 günlük sokağa çıkma yasağının söz konusu olabileceğini dile getirdi. Yılbaşı tatilinin haftasonuna denk gelmesiyle birlikte insanların hareketliliğini kısıtlamak için bu önemlerin alınabileceğini dile getiren İlhan, dışarıda bir araya gelmenin de azaltılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yılbaşı çoğunlukla evde geçirildiği için insanların ev içinde bir araya gelmelerin de engellenmek istediğini söyledi.

Önemli Olan Kişisel Sorumluluk

Yasaklar olsa dahi insanların evlerde bir araya gelerek kutlayabileceğini yönündeki sorulara ise İlhan, “Önemli olan kişisel sorumluluk diye cevap verdi.” Yasaklı günlerde insanların evlerde bir araya geldiğini ve bu günlerin ardında hastalıkta artış gözlemlediklerini belirten İlhan, filyasyona göre evlerde bir araya gelmenin yayılmayı arttırdığını belirtti. İnsanların eve misafir kabul etmemesi gerektiğini söyleyen bilim kurulu üyesi, toplumun olabildiğince çekirdek aile ile yaşaması gerektiğini belirtti.

2 Comments

  1. Major thankies for the blog post. Really looking forward to read more. Cool. Hyacinthe Rowen Zondra

  2. […] çıkma yasağına alıştığımız son günlerde merak edilen tek bir soru var yılbaşı tatili hangi gün ve tatil kaç gün olacak? Koronovirüs salgınının artmasıyla beraber hafta içi her gün ve […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel