Güncel

Kış Lastiği Uygulaması 2020 – 2021 Ne Zaman Başlıyor?

Kış Lastiği Uygulaması
Kış Lastiği Uygulaması

Kış Lastiği Uygulaması 2020- 2021 Ne Zaman Başlıyor?

Yolcu ve yük taşıyan araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması 2020 yılında ne zaman başlayacak? 2021 yılında ise hangi tarihte son bulacak? Bu uygulama hangi araçlar için geçerli olacak? Takmayan araç sürecileri için ceza ücretleri ne olacak? Bu soruların cevapları haberimizin detayında.

Uygulama Ne Zaman Başlıyor?

Zorunlu kış lastiği uygulaması 2020 yılında 1 Aralık itibari ile başlayacak. 2021 yılında ise 1 Nisan itibari ile son bulacak. 1 Aralık 2020 – 1 Nisan 2021 tarihleri arasındaki bu zorunlu uygulamada Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı sınır kapı görevlileri ve belediyeler kontrolü sağlayacak.

Uygulama Hangi Araçlar İçin Geçerli Olacak?

2020 – 2021 yılı için uygulanacak olan uygulamada yük, eşya ve yolcu taşıyan araçların uygulamaya dahil olacağı duyuruldu. Bu araçların kapsamında kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, taksi gibi yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar bulunuyor. Hususi araçlar ise bu uygulamaya dahil edilmemekte.

Uygulamanın geçerli olduğu tarihlerde, araç lastik dişlerinin 1.6 mm ve üzerinde olması gerektiği, lastik yanaklarında ise kış lastiği bilgisinin bulunması gerektiği duyuruldu. Aynı zamanda uygulama dahilindeki araç türlerinde yedek tekerleğinde bu lastik tiplerine uygun olması gerekiyor. 

2020 Yılında Ceza Ücreti Ne Kadar?

1 Aralık – 1 Nisan arasında zorunlu olan uygulamada kış lastiği takmayan sürücülere, görevli kişiler tarafından 2020 yılı içerisinde 776 TL ceza kesilecek. 1 Ocak 2021 gününden itibaren yeni yılda kesilecek olan ceza ücretlerinde değişiklik olması halinde Hazine ve Maliye Bakanlığı duyuruda bulunacak.

Lastik Saklama Tavsiyeleri

Uygulama dahilinde lastik değişikliği yaptıktan sonra çıkardığınız lastikleri nasıl saklamalısınız?

Lastiklerinizi jantlı veya jantsız olarak iki şekilde saklayabilirsiniz. Her iki durum içinde geçerli olan durumların başında lastik sağlığı geliyor. Bunun için yapmanız gereken ise lastiğinizi nem ve rutubetten uzak, temiz ve steril bir ortamda muhafaza etmeniz gerekiyor. Bu durumu yaratacak bir ortam bulamıyorsanız lastiklerinizi poşetle bağlayıp içindeki havayı almanız gerekiyor. Aynı zamanda lastikleri saklamadan önce üzerinde bulunabilecek kir, leke ve kimyasal maddelerden arındırmanız gerekmekte.

Eğer lastiklerinizi jant ile saklamak isterseniz ilk önce lastiklerinizin havasını 10 PSI’ya indirmeniz gerekiyor. Jantlı olarak saklamada lastiklerinizi kesinlikle yatay olarak saklamanız gerekiyor. Çünkü jant ağırlığı ile birlikte lastik esneme yaparak balansı bozabiliyor. Eğer jantsız olarak saklayacaksanız yatay yada dikey olarak saklayabilirsiniz. Her iki durumda da lastiklerinizi ayda 1 kez döndürmeyi ihmal etmeyiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel