Güncel

29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı Tatili Kaç Gün

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı Tatili Kaç Gün

29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil olacak? Cumhuriyet Bayramı’nın önemi nedir? 29 Ekim’de hangi olaylar gerçekleşti? Cumhuriyet hangi yıl ne zaman ilan edildi? Gelin bu soruların cevaplarını hep beraber inceleyelim.

Cumhuriyet’in İlanı

Türkiye öncesinde Osmanlı İmparatorluğu batana kadar monarşi ile yönetilmekteydi. Osmanlı’nın batışı ile birlikte Türkiye kurulmuş ve Büyük Millet Meclisi yönetimi almıştı. Bu süreç içerisinde temel mantık ülke egemenliğinin ulusa ait olmasıydı. Bu nedenle Osmanlı’nın yönetim şekli olan saltanatlık 1922 yılındı kaldırıldı.

Saltanatın kaldırılması ile birlikte ulusal iradenin Türk ulusuna ait olduğu ve yönetimin egemenliğin millete ait olduğu kesinleştirildi. Bu olay sonrasında Mustafa Kemal yeni bir görev ile anayasa hazırlanmasını istedi. Yönetim şeklinin ilk adımı atılmış olsa da yeni bir yönetim şeklinin belirlenmesi ve bu yönetim şeklinin milli irade temelli olması gerekiyor.

Bunun sonucunda ilk teklif olarak Cumhuriyet yönetimi öne sürüldü ve bu yönetim şekli yurt içinde ve yurt dışında çok konuşuldu. Bunun üzere son çalışmaları tamamlayan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’i ilan ettiler.

29 Ekim Tatil mi?

Cumhuriyet’in ilanı sonrasında yurtta sevinç gösterileri yapıldı. Sonraki sene 1924’te ise 29 Ekim top atışları ile kutlanıldı. Bu kutlamalar aslında gelecekte Cumhuriyet Bayramı’nın milli bayram olarak kutlanılmasının yolunu açmış oldu.

1924 yılında yapılan kutlamaların üzerine, meclise yeni bir teklif ile  29 Ekim’in milli bayram olması sunuldu. 18 Nisan 1925 tarihinde bu teklifin kabul edilmesi ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak milli bayram olarak kutlanılmaya başlandı.

Bu karar üzerine ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı milli bayram olarak kabul edilir ve resmi tatil olarak sayılır.

29 Ekim 2020 Hangi Gün?

2020 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili Perşembe gününe denk gelmektedir. Cuma günü ise tatil olacak mı daha net bir karara varılabilmiş değil. Cuma günününde tatil olması halinde 4 günlük bir tatil yapılmış olacak.

29 Ekim’de tatil ve gezi için yapabileceğiniz etkinliklerin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Güncel